Volta a Catalunya 2015

Oczywiście wszyscy myślami jesteśmy w San Remo, ale przecież Katalonia startuje raptem dzień później.

TRASA

Tym razem tylko jeden finisz górski i to niezbyt trudny. Ale tak sobie pomyślałem, że najlepiej wspominam edycję z 2012 roku, kiedy jedyny finisz górski wypadł z programu (ach ten Gołaś przegrywający na kresce z Brajkoviciem), a mimo to oglądaliśmy bardzo ciekawy wyścig, sporo ataków, m.in. z udziałem Szmyda. Może i w tym roku emocji nie zabraknie, podjazdów na trasie będzie sporo, oby i chęci do odważnej jazdy dopisały. Oczywiście brakuje czasówki, ale do tego chyba już się wszyscy przyzwyczailiśmy.

Obsada zacna, pod tym względem wyścig sporo zyskał po zmianie terminu. Purito, Valverde, Contador, Froome, Porte, Uran, Van Garderen, Dan Martin, Aru, Kelderman, Bardet, Van Den Broeck, Majka, Niemiec. Na starcie pojawi się też CCC, na wstępnej liście m.in Rebellin, Szmyd, Bole i Paterski.

Relację na żywo z każdego etapu przeprowadzi Eurosport, do czego walnie przyczynią się sporty zimowe, ustępujące miejsca po tym weekendzie.

jeśli Purito odpali pod czerwonym trójkątem w takim stylu jak rok temu to nikt nie jest w stanie mu zagrozić.
tyle tylko, że to właśnie mija rok od kiedy go widzieliśmy w formie, a zainteresowany kończy 36 lat…

No trasa dla Purito idealna. Tylko czy aby hiszpan to już nie melodia przeszłości? Chciałbym się mylić, ale ciężko mi sobie wyobrazić Rodrigueza ogrywającego na podjeździe Froomeya czy Contadora, nawet atakiem na ostatnim kilometrze.

Co do obsady. Bardzo dobra, myślę że więcej zawodników wykaże chęć do ścigania niż na P-N czy T-A.
Z naszych warto zwrócić uwagę na Przemka który był w dobrej formie, oraz na Sylwka. Rafał ma mieć niby wolną rękę, ale ta dyspozycja na P-N była cieniutka. No i główna atrakcja - Froome vs Contador runda 2. Na razie Froomey prowadzi 1:0.

w top 10 grand tourów 2014 znalazło się 28 zawodników.
Dwóch z nich (Aru i Valverde) zameldowało się w top 10 dwóch wyścigów.

Spośród tych 28 kolarzy Evans karierę zakończył.

Z pozostałych 27 najlepszych zeszłorocznych GrandTourowców (mówię o końcowym wyniku) 21 będzie na starcie w Katalonii. A do tego jeszcze Porte, Van Den Broec, Niemiec, czy Valls.

fajne zestawienie.
należałoby zatem zapytać kogo nie będzie :slight_smile:

zwróciłbym jeszcze uwagę na Chavesa.

Jak myślicie: Froomey będzie się kwapił do ostrej walki z Bercikiem? Co prawda on jest zawsze chętny do ścigania, ale mam wrażenie, że próbuje trochę zagrać na nosie Contadorowi. W Andaluzji powiedział ostatnie słowo i można powiedzieć że obecnie jest niepokonany (w tym sezonie). W Tirreno miało być drugie podejście, a Chris odpuścił, że niby chory ( :wink: ), to może teraz odpuści liderowanie i zrzuci ciężar na Porte. W sumie można by argumentować, że Porte teraz jest w mega gazie, w dodatku jego docelowy wyścig jest dwa miesiące wcześniej, więc on może liderować, a Frumi będzie mu spokojnie pomagał, czym poirytuje Contadora, dla którego to ostatnia szansa do sprawdzenia :slight_smile: Miałoby to istotny wymiar psychologiczny.

To realny scenariusz, choć ja mam wciąż przed oczyma jak Froome odbiera Richiemu szanse na zwycięstwo w CI w 2013 roku. Chris jak jest w gazie, to nie bierze jeńców.

Purito nie jedzie, wirus.

Rafał ma być pomocnikiem AC, także fajerwerków nie ma co się spodziewać.

Teraz dopiero dokładniej obejrzałem profile etapów i szczerze mówiąc nie pamiętam etapowego wyścigu WT w którym nie byłoby żadnego typowego etapu dla sprinterów w ostatnich latach, a tutaj właśnie tak będzie. Tylko odcinek 6 i ewentualnie 5 mogą się zakończyć finiszem z większej grupy, ale równie dobrze może tam dojechać jakaś ucieczka. A na liście startowej jeśli nikogo nie przeoczyłem to raptem 2 sprinterów z górnej półki (chociaż to i tak nie poziom Cava czy Kittela) - Coquard i Pelucchi, do tego są chociażby Stuyven, Rojas czy Mezgec. Ciekawie może wyglądać ten wyścig, chociaż jak dla mnie to przesada, chociaż jeden płaski etap powinien być.

Swoją drogą ciekawe ze w swoim Palmares księgowy nie ma zwyciestwa w generalce w Katalonii, jakoś mi to umkneło dziwne he

Rok temu też miało nie być nic dla sprinterów a wyszło, że Mezgec wygrał trzy etapy.

Te profile są chyba bardziej groźne niż trasa, np jutro pewnie też skończy się finiszem z grupy, rok temu na podobnym etapie wjechał cały peleton. Także spokojnie, sprinterzy też będą mieli okazję powalczyć.

Bo miał,tylko odebrano mu, wiemy dlaczego

A co do etapów to te górki 3. kategorii nie są wcale straszne i sprinterzy sobie z nimi poradzą.

Ferrari nie jedzie? Jest na liście startowej, a nie wymieniacie go w gronie sprinterów.

ostatni raz, że jest sprinterem, pokazał w zeszłorocznej Vuelcie. od tego czasu pracował wyłącznie na innych, czy to na Bonifazio, czy na Modolo.

w Katalonii będzie de facto pierwsza okazja w tym sezonie, aby się przekonać, czy nadal jest szybki.

Po cichu liczę na TOP 10 Sylwka :slight_smile:
A wyścig pewnie wygra najbardziej dynamiczny góral.
Nie ma Purito to pewnie Valverde. Chociaż liczę na niespodzianki typu: Barguil, Navarro, może niewidoczny w tym roku D.Martin znów w Katalonii powalczy?

jeżeli znowu mu się nie uda, to myślę, że Tinkov powinien wziąć przykład z Vino i wystosować do chłopaków motywujące listy. od razu się zacznie wygrywanie :wink:

Wczoraj Patera 22. w Primaverze, a dziś ucieka w Katalonii - niesamowity jest.

wykonał skok jakościowy przechodząc do CCC. No myślę, że gdyby wczoraj nie miał Bole w ekipie mógłby powalczyć nawet o 10.
W sumie dobrze, że zluzowali dziadka Rebbelina. On, Sylwek i Grega śmigają aż miło :slight_smile: