WOŚP - opinie

Z racji tego, że wielu korzystających z forum jest już bardziej doświadczona życiowo, światopoglądowo i więcej czasu przeżyła to chciałem zaczerpać Waszych opinii na temat Orkiestry pana Owsiaka.

Co o niej sądzicie, o samym Owsiaku, czy uważacie, że naprawdę pomaga, czy to nie obowiązkiem państwa powinno być wyposażanie szpitali w odpowiedni sprzęt? Proszę o dyskusję :slight_smile:

Fajnie, że jest taka inicjatywa, choć jak piszesz to powinien być obowiązek szpitali, żeby zadbać o specjalistyczny sprzęt. Samego Owsiaka nie lubię, dla mnie jest to taki bajkopisarz. Trochę jak Lang. Na pewno zbiorą dużo pieniędzy, lecz smuci mnie to, że lwia część wykorzystana na Woodstock i sam Owsiak się wzbogaci biorąc trochę do swojej kieszeni. Gdzieś też czytałem i zadziwiło mnie to trochę, ale nie wiem, czy to była prawda - J.Owsiak jest za eutanazją. W takim wypadku to trochę się gryzie…

Generalnie temat średnio pasujący do forum kolarskiego:)
Niech sobie każdy ze swoimi pieniędzmi robi co chce, jego pieniądze, jego sprawa.
Po zapoznaniu się z trzema sprawozdaniami wośp z wydawania pieniędzy omijam puszki szerokim łukiem.

Niby tak, ale jest to Hyde-Park, a sprawa z życia wzięta, a każdy jak żyje jakiś stosunek do WOŚP-u ma, więc po prostu zapytałem :slight_smile: Ja podchodzę do tego w ten sposób, że w tym momencie Owsiak jakby nie patrzeć wspomaga szpitale sprzętem, którego nie jest w stanie (??) sfinansować nasz polski parlament. Co jest śmieszne, bo to jednak powinno by obowiązkiem państwa, więc wrzucam co orkiestrę 10 zł, bo jest to suma nie uderzająca w mój studencki budżet. Wychodzę z perspektywy, że kiedyś (odpukać), z takiego sprzętu będą musiały moje dzieci, to nie powiem przecież, że nie uratuje życia swojemu dziecku i nie skorzystam, bo jestem antyWOŚP.

Ja żebrakom pieniędzy nie daję, od tego jest pomoc społeczna i państwo mające obowiązek walczyć z wykluczeniem społecznym, biedą i dbać o zdrowie ludzi.

Jak chcesz poznać obiektywne opinie o najbogatszym polskim żebraku, wrzuć do wujka Google hasło ZŁOTY MELON (to pomysł Jurasa na wygodne życie za pieniądze z WOŚP), otwórz browarek i czytaj, czytaj, czytaj.
Wnioski wyciągniesz sam.

Cóż, dość powiedzieć, że moje dziecko miało po urodzeniu przebadany słuch dzięki panu Owsiakowi. Jak zresztą każdy jeden noworodek. Nie wiem czy masz dzieci, ale jeśli tak to możesz mu za to podziękować. Co do tego jestem świadomy, a ile innych badań/sprzętu na położnictwie mój zaliczył to nie wiem, bo tam facetów nie wpuszczają.

W momencie gdy państwo jest ułomne inicjatywy społeczne mają wartość podwójną. Jak przez 22 lata nikt nie udowodnił panu Owsiakowi przekrętu, to chyba go jednak nie ma. Jeśli zaś zgodnie ze statutem za to co robi bierze kasę, to co w tym złego? Ma oddać te wszystkie miliony i uratowane życia w imię “sprawiedliwości”?

Nawet jeśli Owsiak coś z tego ma to i chwała mu za to. Wiadomo, że sprzęt szpitalom, powinno zapewnić państwo. Sama inicjatywa wyszła w 93 roku, czyli niedługo po zakończeniu komuny. Wszyscy wiemy, jak to w tamtych czasach wyglądało. Rozwój technologii został niemal zatrzymany na poziomie powojennym. Była potrzeba modernizacja i unowocześniania we wszystkich dziedzinach gospodarki, ale skąd było brać pieniądze, zapewne tutaj zrodził się pomysł.
Co do samego pana Owsiaka, nawet jeśli on bierze jakąś część z kwoty zebranej dajmy na to 1 zł na 10 zł(są to liczby wyssane palca, z pewnością przesadzone) to i tak pan Jurek jest uczciwszy od naszego państwa. Dajmy na przykład sms’y na cele charytatywne. Telefonie zrzekają się honorarium, a państwo ściąga 23% podatku. To jest śmiech na sali. Osobiście, nie rozumiem nagonki na WOŚP, taki jest kapitalizm, trzeba szukać zysku wszędzie. Cel zbożny, to i niech pomysłodawca coś z tego ma, wolę jemu dać cześć swoich pieniędzy niż państwu.

Zgodnie ze statutem nie musi kasy ze zbiórek wydawać na sprzęt, musi natomiast z działalności komercyjnej fundacji, a to jest diametralna różnica. Nikt nie udowodnił bo nikt się za to nie brał, w sumie nic dziwnego widząc to zaszczuciu jakiemu jest poddawany ktokolwiek kto głośno prosi o pokazanie faktur.
Super pytanie z tym czy ktoś ma dzieci i czy były leczone sprzętem wypożyczonym przez wośp, ale ja wolę dawać swoje pieniądze organizacją które efektywniej wykorzystają te środki.

Cel zbożny, ale jeśli cel uświęca środki to słabo troszkę.
Kapitalizm kapitalizmem i niech sobie Owsiak i połowę kasy weźmie a nie przez złotego melona, szeroko pojętą promocję itp.
Odsyłam do sprawozdań wośp, to na prawdę nie jest transparentne i klarowne zarządzanie środkami, wątpliwości mnożą się z roku na rok ale jeśli ktoś lubi jak duży % jego kasy idzie w gwizdek no to ja mu nie będę bronił:) ludzie mają różne fetysze.

Po pierwsze odnośnie tego co napisał ketjaw: Owsiak nie powiedział, ze jest za eutanazja, tylko ze należy rozmawiać o problemie eutanazji. Media i ludzie, którzy patrzą na niego podejrzliwym okiem(delikatnie rzecz ujmujac) od razu podlapali temat i zaczęli nadawać, ze “Owsiak jest za eutanazja”. A sam zainteresowany musiał sie potem wielokrotnie tłumaczyć i dementować, ze chodziło mu tylko i wyłącznie o dyskusje nad tym problemem a sam jest na chwile obecna przeciwko eutanazji. Co do wospowych pieniędzy i Woodstoku to jest nieprawda, ze festiwal jest finansowany z pieniędzy zebranych podczas finału. Festiwal ma swoich sponsorów i jego budżet nie ma nic wspólnego z pieniędzmi zebranymi podczas finału.
To, ze Owsiak wyręcza państwo i co rok odwala niezbedna robotę za Ministra Zdrowia-to jest fakt. Wszystkimi problemami, na które pieniądze przeznacza WOŚP, powinien zając sie polski rząd i to w jego gestii leży zajmowanie sie służba zdrowia. Ale prawda jest taka, ze mamy nieudolne rządy. Wszystkie. Każdy kładł lachę na Służbę Zdrowia. Koniec politykierstwa. I pojawia sie pytanie: skoro ludzie odpowiedzialni za nasza opiekę medyczna są nieudolni to my mamy nic nie robić i patrzeć jak inni umierają, chorują lub proces leczenia przebiega w spartanskich warunkach tylko w imię zasady “bo to należy do obowiązków państwa”?
Roman Giertych-kiedyś wielki przeciwnik Owsiaka i WOSPu zmienił zdanie po tym jak jego dziecko leżało w inkubatorze i miało przebadany słuch na sprzęcie ufundowanym przez orkiestrę. Mam nadzieje, ze nikt z nas forumowiczów nie bedzie miał okazji do weryfikacji swojej opinii dopiero w sytuacji zagrażające życiu. Dlatego warto skończyć z ta nasza polska podejrzliwością, bo jak czytam, ze Owsiak to “zebrak” to po prostu słów mi brakuje jak daleko posunieta jest granica ludzkiej nienawiść, zazdrość,chciwość i pazerność tylko dlatego, ze ktoś robi szlachetne rzeczy a my martwimy sie czy nasze 10zl trafi w odpowiednie ręce. Zobaczcie na to co z naszymi pieniędzmi robią politycy. Ile kasy idzie na "klakierów"w sztabowców wyborczych, te wszystkie durne kampanijne spoty wyborcze, plakaty, Tusko- i Jarkowozy…to jest bandytyzm w samo południe a nie WOŚP. 24 lata niekomunistycznej polski i jakoś dla wszystkich mega marnotrawstwo polskich pieniędzy przez nasze rządy stało sie normalne a gdy ktoś naprawdę robi szlachetne i godne podziwu rzeczy to my wystawiamy go na publiczny lincz, tylko dlatego, ze mamy podejrzenia co sie stanie z naszymi pieniędzmi. Poza tym warto tez wspomnieć o psychologicznym aspekcie takich akcji. Mało jest takich wydarzeń, gdzie wspólnie bawiąc sie i ciesząc możemy pomagać innym ludziom. Nagle w jednym dniu wszyscy(prawie wszyscy)są skonsolidowani i cieszą sie, ze wyrzucając przysłowiowa złotówkę do puszki, robią coś dobrego a przy okazji towarzyszy temu radosna atmosfera. Niestety nie wszyscy tacy są, ale cóż…niektórzy wola gnic w domu z przekonaniem, ze Owsiak,Dymna, Ochojska, Stryczek, Błaszczyk, Isakowicz-Zalewski i wielu innych ludzi dobrej woli to oszuści,zamiast w miarę swoich możliwości dołączyć do nich i robić fajne i pożyteczne rzeczy.

Niby ok ale pomijając niewątpliwe przekręty i politykierstwo w które zaangażowane jest WOŚP to nie do końca przekonuje mnie sama idea. Z jednej strony to fajne że szpitale coś mają ale z drugiej dzięki temu podtrzymuje się to Zombie Służbę Zdrowia. Mam wrażenie że w ministerstwach czują się tam zwolnieni z pewnych działań bo wiedzą że załatwi to Orkiestra. To jednak jest żałosne że nasze ogromne przecież składki zdrowotne nie zapewniają tak elementarnych spraw. Być może właśnie byłoby lepiej gdyby nie było WOŚP bo wtedy tragiczna sytuacja w naszej służbie zdrowia szybciej przekułaby się na konkretne działania.
Według mnie identycznie jest z emigracją. Gdyby tych 2,5 mln Polaków nie wyjechało za granicę to wszystko w Polsce już dawno by się załamało i może wreszcie doszłoby do konkretnych zmian. A tak to przedłuża się tylko te chore patologie. Chory, przesiąknięty korupcją i PRLowskim nepotyzmem jeszcze system trawiący nasz kraj. Dzięki takim właśnie wentylom bezpieczeństwa.
WOŚP to raczej symbol upadku naszego kraju skoro tak podstawowa funkcja jak ochrona zdrowia musi być wspierana poprzez datki i tak biednego i wyniszczanego podatkami ludu.

Nie chce mi się poświęcać zbyt wiele czasu na niektóre głupoty, które tu wypisano, więc podam tylko jeden link: wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/ … oxSlotIIMT

Juz o tym pisałem, ale teraz moze innymi słowami. Czy uważasz zulu, ze metoda do zbudowania czegoś dobrego jest tylko i wyłącznie zbrzurzenie i zrównanie z ziemia czegoś co juz istnieje i funkcjonuje w miarę dobrze w porównaniu do innych krajów? Patrzymy na lepsze wzorce i to normalne. Skandynawia, Australia, Niemcy…Ale odwróć sie w druga stronę. Tam gdzie ludzie nawet nie marzą o 3-letnich kolejkach do lekarza specjalisty, bo tego lekarza po prostu nie ma. I umierają na najgłupsze choroby gdzie w zachodnioeuropejskiej cywilizacji są powodem do 10-dniowego L4. A u nas jak masz czekać 3 lata na jakies badanie, zabieg, wizytę to rzucasz pod nosem kilkoma przekleństwami, płacisz 100-200zl i na drugi dzien jesteś obsłużony. My mamy sprzet (miedzy innymi dzięki WOŚP) tylko brakuje kasy, aby w ludzkich terminach pacjenci mogli z niego korzystać. To nie z Owsiakiem jest problem tylko z polskimi dysydentami. To ich należy rozsądnie wybierać i oceniać. Niestety polska scena polityczna jest na tak niskim poziomie, ze jedynym kryterium podczas wyborów staje sie to czy jesteśmy za czy przeciw “zamachowi smolenskiemu”, czy zdejmować krzyż ze ściany sejmu czy go nie zdejmować, legalizowac marihuanę czy nie legalizowac jej a mało kogo obchodzą poglądy ekonomiczne takiego czy innego polityka. Jest to w dużej mierze wina dziennikarzy, którzy są bardziej zainteresowani skandalami obyczajowymi i ogólnie rzecz ujmując wszystkimi sensacjami, które są mało warte dla naszego kraju. To temat na inna dyskusje.
Idąc tropem Twojego myślenia zulu i analizujac wypływ emigracji na problem polskiego bezrobocia i przekładając ta sytuacje na problem w służbie zdrowia to należałoby pacjentów poddać eutanazji. Statystycznie problem kolejek po prostu zniknie.
Na szczęście są ludzie, którzy proponują lepsze rozwiązania. Nie oglądają sie na innych, nie czekają aż taki czy inny polityk zainteresuje sie rozwiązaniem danego problemu, tylko robią coś dobrego i w zamian nic nie oczekują, moze poza tym, ze wieczni malkontenci przynajmniej przestaną mieszać ich z błotem.
Warto abyśmy moze skończyli z notorycznym podejrzewaniem innych o złe zamiary, przestali wszystko widzieć w czarnych i pesymistycznych barwach. Moze warto pomyslec o dobrych czynach drugiego człowieka jako o szczerym i uczciwym geście a nie ciagle go posądzac o to, ze ma w tym swój partykularny interes. Ewa Błaszczyk moze niewiele przyczyniła sie do sprawy legalizacji marihuany, ale przynajmniej w ciagu pół roku, dzięki jej działaniom stało sie wiele dobrego, Owsiak tez nie rozwiązał sprawy “smoleńskiego zamachu”, ale za to jego fundacja uczy jak przeprowadzać pierwsza pomoc, Dymna nie pomogła w sprawie zeznań majątkowych Hofmana i Nowaka, ale przynajmniej daje radość, nadzieje i uśmiech ludziom niepełnosprawnym intelektualnie…

Ja tylko wyraziłem swoje zdanie.
I owszem, uważam że nasze polskie realia są takie że tylko jakiś poważny wstrząs może coś zmienić dlatego równanie z ziemią według mnie jest ok.
Cały problem u nas leży w tym że ludzie w większości są fajni, życzliwi, chcą brać udział w takich inicjatywach jak WOŚP. Niestety cała ta energia i pozytywne podejście jest niszczone przez aparat państwowy i kontrolujących go ludzi.
Wrócę do emigrantów znów. To właśnie tacy ludzie z inicjatywą, energią, chęcią do pracy. Tylko że to wszystko nie było możliwe w Polsce i musieli wyjechać.
Denerwuje mnie zwyczajnie że cała ta siła idzie gdzieś w gwizdek. W jakieś poboczne działania. Zamiast użyć tej energii by zmienić coś na szczeblu państwowym, rządowym, dzięki czemu te wszystkie działania miałyby zwielokrotniony efekt to tak naprawdę wszystko się marnuje.
Emigranci przyczyniają się do dobrobytu obcych państw oraz pośrednio do trwania obecnego marazmu i degrendolady Polski. Natomiast wielka chęć pomocy potrzebującym zaktywizowana przez WOŚP ogranicza się często do zakupu paru drogich zabawek wspierając finansowo zagraniczne koncerny, Owsiaka i pijawki z nim współpracujące.
Czemu o sprzęt nie dba rząd Polski? Czy naprawdę to takie fajne że że WOŚP musi wydać 100 zł by kupić sprzęt za 50zł? Już nie wiem kto marnotrawi większe środki. Rząd czy Owsiak?
Tu nie chodzi tylko o kiepskie czy niepełne rozliczenia WOŚP. Ale także o jej spółki córki, między którymi rozmywa się dalsza kasa. Inwestycje, lokaty bankowe, organizację Woodstock. Czy na sprzęt organizowane są przetargi? Kto i jak decyduje jaki sprzęt ma być kupiony? Np. czemu jedna bardzo droga maszyna zamiast 4 tanich? Co ze sprzętem, który trafia do prywatyzowanych szpitali?
Czemu przede wszystkim zespoły, które grają w tej całej imprezie są często opłacane ze zebranych pieniędzy podczas gdy ideą od której się to zaczęło była właśnie gra za darmo. Darmowa impreza ze zbiórką charytatywną.
Pytań jest wiele. Ja jestem przekonany że do szpitali nie trafia nawet połowa zebranych pieniędzy. Przynajmniej w ostatnich latach.
Są jeszcze inne powody dla którym nie mam dobrego zdania o tej imprezie ale nie chce mi się w nie wnikać.
Takie jest zwyczajnie moje zdanie. Ktoś stworzył ten wątek to je wyraziłem :slight_smile:

PS. Nie wiem co miał na myśli KubaWinter ale Wyborcza nie jest moim ulubionym źródłem informacji :slight_smile:
Tu też jest trochę o finansach
7dni.wordpress.com/2013/12/30/cz … wosp-cz-2/
7dni.wordpress.com/2013/01/11/cz … sz-o-wosp/

Jeśli całym Twoim życiem kieruje chęć destrukcji, wszędzie widzisz zło, polityczny układ,oszustwa, przestępstwa to ja wymiekam. To co myśle o WOSPie i innych charytatywnych organizacjach pozarządowych juz napisałem i nie mam zamiaru pisać w kółko tego samego, bo po prostu mam w życiu ciekawsze zajęcia od przekonywania ludzi, dla których każdy dowód, nawet taki czarno na białym, jest podważana i traci na ważności kosztem wyimaginowanych domysłów bez pokrycia. Jeśli jednak chciałbyś na własne oczy zobaczyć co sie dzieje z tymi pieniędzmi to zapraszam do którejś z fundacji na rozmowę z fundraiserami. Dowiesz sie jak wiele skomplikowanych procedur musi przejść każdy pomysł zbiórki pieniędzy, począwszy od szkolenia wolontariuszy, wydawania identyfikatorów, przez anonimowa kontrole której podlegają(o której mało kto wie),pozwolenia na zbiórkę/licytacje/darowizny/odpis 1% z podatku i jak to wszystko jest księgowanie. Zakup sprzętu czy czegokolwiek do fundacji to tez nie jest takie hop siup jak o tym myślisz. A na koniec tej podróży po weryfikacji Twoich wątpliwości pójdz i zobacz to co powstało lub dzieje sie za te pieniądze. Ośrodki rehabilitacyjne, sprzet, programy szkoleniowe etc… Dodam jeszcze, ze jest ogrom osób, które zamiast siedzieć przed TV, internetem i karmić sie wysłanymi z palca bzdurami, zakasa rękawy, pracuje na sprzęcie zakupionym przez fundacje i pomaga ludziom potrzebującym nie biorąc za to ani złotówki. Moze warto abyś Ty spróbował? :wink:

Mam do czynienia z prawdziwymi pasjonatami, którzy NAPRAWDĘ zajmują się ludźmi, rehabilitacją itp. a nie z takimi co zbierają pieniądze.
Stąd może mój skrzywiony punkt widzenia.
Np. nie jara mnie to:
wiadomosci.onet.pl/orkiestrolot- … f-16/lc5wt
ani sam orkiestrolot.
Zapewne loty orkiestrolotu i F-16 został opłacony przez możnych sponsorów i fanów WOŚP. Jak mogę podejrzewać że to szastanie zebranymi pieniędzmi. Pewnie tylko dlatego że wszędzie widzę zło :smiling_imp:

Zulu, co do wcześniejszych twoich linków, pamiętaj, że fundacja ma 1,5 roku na rozliczenie. Co do samej eskorty, to nie wiem czy wiesz, ale piloci wojskowi, mają takie coś jak ćwiczenia, a eskorta, to jedno z podstawowych, zapewne to wszystko było robione w ramach rutynowych ćwiczeń, a zgrać to nie problem.

Zamykam temat, ponieważ ta dyskusja prowadzi donikąd, a oprócz tego dzieli forumowiczów. Każdy ma rozum i może wierzyć w informacje i źródła, jakie tylko mu się podobają.