Wymiana wspornika siodła na dłuższy


#1

Witam serdecznie,

Posiadam rower szosowy marki Trek. Rozmiar ramy to 56 cm, a mój wzrost to 190 cm, długość nogi ok. 91 cm. Aby czuć się komfortowo podczas jazdy i prostować nogę rama musiałaby mieć rozmiar 60 cm. W związku z tym czy da mi coś montaż dłuższej sztycy siodła? Czy nie będę za bardzo pochylony w przód podczas jazdy i czy wygodnie będzie się jeździć dolnym chwytem?

W sumie to najlepiej byłoby przymierzyć ale może ktoś miał podobną sytuację lub mógłby się wypowiedzieć w tym temacie :slight_smile:


#2

189cm, miałem ramę krosa 53 i dawałem radę:D a teraz mam 56 orbe i też jest fajnie:) kwestia rozciągnięcia i czy rama jest długa czy krótka, mi się zawsze lepiej jeździło na za małych ramach, co do komfortu to człowiek nie świnia do wszystkiego się przyzwyczai:)


#3

Przy okazji zmień mostek na najdłuższy możliwy, 140 mm będzie jak znalazł :wink:


#4

Sprawa rozbija się o proporcje Twojego ciała oraz zamontowany osprzęt.
Wychodzi na to, że przy podanej przez Ciebie długości nóg – 91 cm (zakładam, że dobrze to zmierzyłeś, czyli od podłogi do krocza) i przy wzroście 190 cm, masz relatywnie długi tułów.
Czyli rama Treka o rozm. 56 powinna być dla takiej długości nóg w sam raz. Wystarczy więc odpowiednio dobrać długość wspornika siodła i jego offset (2-3 cm) i ustawić wysokość siodełka, uwzględniając jednakże długość korby oraz dobrać odpowiednio długi mostek (wspornik kierownicy), który o rozm. 130 raczej powinien być OK. (długość mostka określa także model kierownicy, bo są o bardzo różnych długościach gięcia).

Dla przykładu podam swój przykład - wzrost 182 cm długość nóg 91 cm.
Więc:

  • w poprzednim rowerze – Treku rozm. 56 miałem wspornik siodła z offsetem 1,5 cm, przy mostku 100 siodełko było przesunięte ciut do przodu, a jego górna powierzchnia była oddalona od środka suportu na 79,5 cm (korby 172,5),
  • w obecnym rowerze – Peritusie o rozm. L, mam wspornik siodła z zerowym offsetem, mostek 100, korby 172,5 i siodełko cofnięte do tyłu, a górna powierzchnia siodełka jest oddalona od środka suportu na 79,0 cm.
    Długość górnej rury była w obydwu rowerach zbliżona(w Treku było to mierzone dla c-c: 55,5 cm, a w Peritusie 56,0 cm)

#5

Mi z kolei lepiej było na nieco dłuższej ramie,ale faktycznie- to nic innego jak tylko kwestia przyzwyczajenia. Generalnie dobrze byłoby wcześniej przymierzyć,tak aby wiedzieć czy pasuje,oraz czy jest wygodnie. Chociaż to ostatnie wychodzi zazwyczaj po jakimś czasie.


#6

Tak jak pisze Stasik - mostek zmień na 140mm i dopasuj wysokość siodełka. Powinno być ok :wink: