Wymowa nazwisk

Jesteś pewien tego “e”? Nie znam języka, w Belgii byłem przed ćwierćwieczem, ale mam mocne przekonanie, że ae to będzie raczej nasze a.

Chyba jednak ‘e’ ale bardziej jako ‘szerokie’ e (francuskie è). Przynajmniej tak to wymawia tu Holender: pl.forvo.com/word/greg_van_avermaet/#nl

Kto to komentował dzisiaj na brytyjskim Eurosporcie i nie wiedział, że niemieckie “ß” to nie to samo co “B”? :wink: W sumie nie dziwi mnie zupełnie przeinaczanie naszych polskich nazwisk czy nawet tych trudniejszych w innych językach, ale myślałem, że podstawy niemieckiego alfabetu to każdy ma opanowane i nazwisko Großschartnera wymówi poprawnie.
W ogóle to nazwisko jest problematyczne, bo w zunifikowanym zapisie bez “ß”, pisane jest zazwyczaj jako “Grosschartner”, co nie dziwi, bo przecież “Grossschartner” jakoś tak dziwnie wygląda, mimo że nie jest poprawne :smiley: Co nie zmienia faktu, że “Grobszartner” jest jeszcze dziwniejszy :slight_smile:

No to spieramy się o doświadczenie zmysłowe. A ja chyba muszę się udać do laryngologa, bo w tym Van Avermaecie słyszę bardziej a niż e :wink:

Ja tam słyszę e :slight_smile:

ale nasz (chyba?) forumowy kolega przyznaje ci rację: jezykotw.webd.pl/f/index.php?topic=1120.0:

Inne popularne kombinacje liter:
ae - wymowa taka sama jak aa [aː], bardzo popularna kombinacja w nazwiskach :slight_smile:
ai [ɑi]
aai [aːi], w słowarzach: [ai]
oi [ɔi]
ooi [oːi], w słowarzach: [oi]
oei [ui] “uj”

zwracam honor, po przedwczorajszej transmisji na Sporzy dopytałem jeszcze i faktycznie, poprawnie jest AFERMAT

Nie wiem czy było, więc pytam ekspertów. Jak należy wymawiać imię Benoota?

tiś

Ja ekspertem nie jestem więc tylko pytam czy nie przypadkiem Tijś?

Na wspomnianym tutaj serwisie forvo.com jest wymowa imienia i nazwiska Benoota :slight_smile: Jak dla mnie to imię brzmi bardziej jak “tisz” :slight_smile:

Wysłane z mojego D5503 przy użyciu Tapatalka

To będzie Tisz. Zbitka ie to krótkie i a zbitka sj to sz.

Obstawiam Tijś, ale także do ekspertów nie należę ;p

Tisz, Tiś, Tijś, Tejś Tejsz - co to ma za znaczenie Panowie i Panie.

Posłuchajcie jak wymawiają Białobłockiego, Wiśniowskiego (Kwiatkowskiego się nauczyli).

Ja tam purysta nie jestem.

Pamiętam ja Kruijswijk na Giro dawał radę, to na Rai doszli do wniosku, że będą mówić Krujswijk, a nie Krajszwejk bądź Kraujszwajk. Zresztą podobnie było z Kennaughem. Uznali, że na RAI będą mówić Kennauk.

Podobnie jak było u nas z Hushovdem. w pewnym momencie J-W nawet na antenie uznali, że będzie Huszowt, a nie jak się mówi w Norwegii H-ju-s-h-o-f-t.

Także spoko.

No chyba, że mówią Dżerrans, czy Montoya :wink:

RAI i Hiszpanie są akurat antyprzykładem, jeśli chodzi o wymowę :slight_smile:
Tak poza tym, to ostatnio coraz mniej chętnie oglądam wyścigi na RAI. No ale zaraz Giro, trzeba będzie do nich wrócić :slight_smile:

Ja uważam że psim obowiązkiem dziennikarza jest nauczenie się wymowy nazwisk zawodników i kropka. Tak jak taksówkarz uczy się topografii miasta czy regionu, tak komentator powinien znać wymowę nazwisk. Nie ma wymówek. Nie jest to chyba wiele roboty…

Oczywiście wolałeś jakby mówili Hjusoft, a nie Huszoft?

No cóż, może nie, dziecięciem byłeś, jak Hushovd zdobywał laury.

Rozumiem.

kwestia przyzwyczajenia. Hjusowda też byśmy łyknęli, gdyby zaszczepiono nam go w odpowiednim czasie.

btw, Heźdal byłby bardziej zabawny :slight_smile:

A kto cie przyzwyczaił i zaszczepił - ideał, czyli J-W.

Heźdal - spoko

Mógłbyś mnie oświecić o co ci chodzi bo niezbyt trybię? Chcesz sie spruć do mnie czy jak?

Jak Hushovd zdobywał laury miałem mniej więcej 20-25 lat. Chyba to już nie jest wiek dziecięcia

Więc

Hjusoft?