Wyścig Pokoju

Ponieważ w końcu udało mi się kupić Tuszyńskiego to mam trzy małe pytania:

  1. czy ktoś posiada graficzne reprezentacje koszulek wyścigowych z opisem punktacji do nich (tzn za co ją przyznawano, na jakich zasadach etc). Ja pamiętam tylko żółtą dla lidera i niebieską dla drużyny. Gdzieś w jakiejś formie był gołąbek pokoju, ale nie umiem znaleźć dobrej jakości zdjęć
  2. czy ktoś posiada pełne wyniki dla ostatniego prawdziwego WP tj z 1989 roku?!
  3. dla debeściaków - czy ktoś wie w którym roku WP przejeżdżało przez Zawoję?! Jako małe dziecię na wczasach kibicowałem kolarzom WP na trasie jednego z etapów. Niestety nie pamiętam który to był rok. Mogę jedynie doprecyzować, że była to druga połowa lat 80-tych.

Z góry dzięki za pomoc! :slight_smile:

Jeżeli chodzi o koszulki, było różnie w historii WP. W czasach najbliższych mi, czyli w '80, prócz tych, które wymieniłeś były jeszcze:

  • fioletowa - najaktywniejszy
  • zielona - góral
  • biała - sprinter
  • różowa - najwszechstronniejszy

Gołąbek był na drużynowej, błękitnej, o ile się nie mylę.

Sposobów punktacji poszczególnych klasyfikacji niestety nie pamiętam, ale pewnie była podobna do innych wyścigów rozgrywanych obecnie.

Etap przez Zawoję, to mógł być 7. etap w 1988 roku - z Nowego Targu do Katowic (189 km)

Wyniki 1989:

Warszwa - Berlin - Praga; 8 - 20 maja. Średnia wyścigu - 40,7 km/h

  1. Etap - Warszawa - 78 km
    Djamolidin Abdużaparow (ZSRR) 1:38:15

  2. Etap Warszawa - Łóź 140 km
    Zbigniew Spruch (POL) 3:23:36

  3. Etap Pabianice - Wrocław 198 km
    Olaf Jentzsch (DDR) 4:51:37

  4. Etap Wroclaw - Poznan 187 km
    Pawel Schumanow (BUL) 4:04:12

  5. Etap Poznan - Cottbus 197 km
    Uwe Raab

  6. Etap Cottbus - Halle 204 km
    olaf Ludwig

  7. Etap Halle - Berlin 213 km
    Olaf Ludwig (DDR)

  8. Etap Malchow - Dresden 197 km
    Uwe Raab

  9. Etap Dresden - Mlada Boleslav 167 km
    Uwe Ampler

  10. Mlada Boleslav - Trutnow 150 km
    Olaf Jentsch

  11. Czasówka Trutnow 35 km
    Uwe Ampler

  12. Trutnow - Praga 162 km
    Frank van Veenendaal (NED)

Zwycięzca: Uwe Ampler
Drużynowo: NRD
Najaktywniejszy: Olaf Ludwig
Góral: Uwe Ampler
Młodzieżowiec: Joachim Halupczok

Dzięki Grzdylu - faktycznie wygląda na to, że to był 7 etap z 1989

Co do koszulek. Na friedensfahrt-info.de/ znalazłem takie opisy:

  • żółta - generalna
  • niebieska - drużynowa (od 1952, w 1951 - biała)
  • różowa - najwszechstronniejszy (od 1980)
  • fioletowa - najaktywniejszy (od 1962)
  • zielona - góral (od 1969)
  • biała - punktowa (od 1978)

Natomiast wg fred-moellendorf.de/trikotwf.htm winno być:

  • żółta - generalna
  • niebieska - drużynowa
  • różowa - najwszechstronniejszy (od 1980)
  • fioletowa - najaktywniejszy (od 1962)
  • zielona - góral (od 1972, w latach 1969-71 różowa)
  • biała - punktowa (od 1978)
  • czarno-biała (w pasy) - młodzieżowa (od 1989)

Ktoś wie jak wyglądała koszulka młodzieżowa, którą nosił Halupczok?! No i jaki zasady obowiązywały przy różowej i fioletowej koszulce (lotne premie?!), bo o ile dobrze doczytałem, białą otrzymywało się za pkt na mecie.

PS.
Jeśli kogoś to interesuje to na wikipedi commons należy wpisać ‘Internationale Friedensfahrt’ i jest ponad 300 zdjęć z WP :slight_smile:

Do niedawna miałem jeszcze dwie koszulki z tej pięknej imprezy. Niebieska drużynowa klasyfikacja i fioletowa najaktywniejszego. Na obu ramionach koszulek były naszyte gołąbki.
Może te gołąbki jeszcze gdzieś są w domu, nie wiem…

1989 roku to był wyścig pokoju gdzie nasi i NRdowcy nie przeszli na zawodowstwo… a zborna juz przeszła…

Tompoz

Wydaje mi sie, ze pamietam s.p. Halupczoka wlasnie w koszulce w czarno biale pasy.

Tylko jakie to był pasy (pionowe? poziome?) i jak szerokie były :neutral:

Wydaje mi sie, ze pamietam biala koszulke w trzy czarne pasy. (bialych sila rzeczy piec) mniej wiecej rownej wielkosci. Wydaje mi sie, ze poprzeczne (jak koszulka mistrza swiata).
Z tym, ze Achim byl tez amatorskim Mistrzem Swiata, wiec nakladac mi sie moze wspomnienie teczowej koszulki na wspomnienie WP 1989 (zwlaszcza, ze to ten sam rok).

Probowalem znalezc gdzies jakies potwierdzenie.
Jak dotad wszedzie pisza, ze koszulka mlodziezowaca (pierwszym zwyciezaca wlasnie Halupczok) jest biala.

Edit:

Faktycznie fred moellendorf pisze, ze w 1989 byla biala w czarne pasy, a nastepnie juz biala.

[size=75][ Dodano: Sro 02 Wrz, 2009 08:54 ][/size]
Ech, w necie nic.

Ale jak sie zirytuje, to ktoregos pieknego dnia pojde do biblioteki narodowej, albu BUW albo na Koszykowa i bede przegladal przeglad sportowy z 1989 roku, albo Trybune Ludu.

Na pewno jakies zdjecia tam byly

O taka?

Cos w tym stylu.

Moze jeszcze jeden bialy pas na spodzie.

Ale zastrzegam - to bylo prawie 20 lat temu, ja mailem wtedy 10 lat, wiele roznych koszulek widzialem i we wspomnieniach jedne sie moga na drugie nakladac.

Najlepiej oczywscie pamietam biala z pionowym czerwonym paskiem na srodku i czerwonymi rekawkami…

w latach 1984-1989 (bylem wtedy uczniem szkoly podstawowej) wycinalem z ‘trybuny ludu’ wyniki wyscigu pokoju i wklejalem do zeszytow
ponizej pierwsze probki, ciag dalszy wkrotce :slight_smile:






:slight_smile:. Krowiarki, Przegibek (Straconka), skąd ja to znam :wink:.
A do tego te nazwiska: Pulnikow, Konyszew, Tonkow, Lance, Abdużaparow. Się łezka w oku kręci :wink:

gak,

a wsrod wycinkow nie ma jakiegos zdjecia s.p Achima?
Coby rozwiac wszelkie watpliwoscicod do wygladu pasiastej koszulki?

Wyscig Pokoju juniorow wygral w tym roku Rosjanin Jewgienij Szalunow.
Najwyzej sklasyfikowany Polak- Michał Czerkies- został sklasyfikowany na 36. miejscu.

Troche slabo, ale musi przyjsc taki moment po 3 zwyciestwach z rzedu. Oby tylko nie zmarnowac tego Wiśniowskiego, bo o Kwiatkowskiego powoli przestaje sie martwic…

a ten Lance … to ktoto eta jest za cyklist ?

Tompoz

Kto szuka, ten znajdzie.

A Lance i Bezault francuzi co liczono że troche zamieszaja z ruskimi i niemcami i nami ale nie poszaleli. W peletonie zawodowym też szału nie było z nimi.

Tompoz

Zdaje się, że Pascal potem robił w Castoramie :wink:

mozna jeszcze nabyc Tuszynskiego?

A moze ktos chce sprzedac :stuck_out_tongue: ?