Wyścig Pokoju

Dobra, trzeba podjąć tę odważną decyzję i założyć temat dla Tour de France Wschodu. W ferworze wspomnień dyskusja się rozmyła, a że jest niesamowicie ciekawa, warto trzymać ją w jednym miejscu.

Tak jak pisałem wcześniej w innym temacie, pracuję nad tematem i plakatach Wyścigu Pokoju. Temat jest genialny, że z pomysłu na krótki tekst, rozrasta się do sporego przedsięwzięcia. Mam do Was, pamiętających złote czasy wyścigu, pytanie: gdzie pojawiały się te plakaty? Wieszano je przed wyścigiem na słupach i tablicach, czy były raczej jak plakaty współczesnych wyścigów, raczej nie używane. Obstawiam to pierwsze, ale co ja tam wiem. WP widziałem na żywo raz, w 4 albo 5 klasie podstawówki, gdy lotny finisz był w moim rodzinnym Wieluniu. Lekcje były skrócone, wszyscy dostaliśmy chorągiewki Niemiec, Polski i Czech. Miałem ją jako pamiątkę przez długie lata, ale chyba już się rozleciała, a szkoda. Dostałem kołatkę od kolumny reklamowej i ten kawał plastiku od HEW pewnie gdzie się jeszcze przewraca wraz z zabawkami :wink:

Tutaj fajna galeria plakatów z WP: facebook.com/justyna.chmiel … nref=story

Muszę jeszcze poszukać plakatów z ostatniego 20-lecia wyścigu. Jakby ktoś coś miał, to będę zobowiązany.

Dobry pomysł :slight_smile:

Herbie Sykes wrzucał na Twitterze jakieś stare plakaty.

Może mógłbyś przerzucić tamtą dyskusję o WP tutaj? Nie trzeba będzie cofać się do innego tematu, by coś sprawdzić.

Herbie Sykes napisał o tych plakatach artykuł do Rouleur, a gazeta nawet wypuściła w sklepie plakat Andrzeja Krzysztoforskiego. To jak wyglądało to rozwieszanie plakatów? :smiley:

Myślałem o przeniesieniu postów, ale nie miałem już wczoraj czasu :wink:

Niedawno UCI ustaliła nowy kalendarz na sezon 2018 dla wyścigów WT i w niższych kategoriach, pojawiły się też nowe wyścigi. Na tej stronce jest ogólny kalendarz:
radsport-seite.de/termine-re … -2018.html
Po datą 29.05 -03.06 pojawił się wyścig o nazwie Peace Race kategorii 2.1 i z oznaczeniem CZE czyli rozgrywany w u naszych południowych sąsiadów. Czy to znaczy że wyścig Course de la Paix Juniors zmienia się w nowy wyścig czy to jakiś nowy projekt, może reaktywacji starego wyścigu?

Course de la Paix dalej jest juniorski w terminie 3-6 maja 2018http://uci.ch/road/calendar/

Hmm, w sumie nie liczę, że moje zapytanie zakończy się sukcesem, ale warto spróbować.

Poszukuję informacji na temat następujących edycji Wyścigu Pokoju, a konkretnie nawet poszczególnych etapów. Niestety na http://friedensfahrt-info.de/ nie ma wystarczającej dla mnie ilości informacji.

Oto poszukiwana lista
Wyścig Pokoju 1963 etap 10 Poznań-Zielona Góra
Wyścig Pokoju 1969 etap 8 Poznań-Zielona Góra
Wyścig Pokoju 1974 etap 4 Poznań-Zielona Góra
Wyścig Pokoju 1983 etap 4 Poznań-Forst
Wyścig Pokoju 1989 etap 5 Poznań-Chociebuż

Za każdą informację będę niezmiernie wdzięczny :smiley:

ale co chcesz wiedzieć o tych etapach?

Zwycięzcy etapów:
1963 - 10 etap - 123 km - J.Beker /Pol /
1969 - 8 etap - D.Gonschorek / NRD /
1974 - 4 etap - W.Lichaczew / ZSRR / jeden z najszybszych etapów w historii WP - 48,020 km/godz
1983 - 4 etap - M.Romascanu / Rum /
1989 5 etap - U.Raab /NRD /

Chciałbym znaleźć dokładniejsze mapki z trasą etapu, ewentualnie jakaś notka prasowa odnośnie przebiegu rywalizacji na danym odcinku :stuck_out_tongue:

jeśli nie masz nic przeciwko to w przyszłym tygodniu zobaczę czy jest coś o tych etapach u Tuszyńskiego. a jeśli już sprawdzałeś to napisz, co bym nie musiał szukać bez sensu :smiley:

Nie szukałem, jeśli mógłbyś bylbym bardzo wdzięczny :smiley:

o 1963 nic nie ma poza tym, że Polacy na ziemi lubuskiej się czymś zatrudnili i mimo że w Zielonej wygrał Beker, od tamtego etapu jechali coraz gorzej.

1969 - nic.

1974 - relacja z tamtej edycji ukazana jest w formie “krótkie podsumowanie etapu + co po nim powiedział Szozda”. po IV etapie było tak:

“Lichaczew znów sobie przypomniał jak się finiszuje, choć po zejściu z roweru oświadczył dziennikarzom, że w tym roku znacznie trudniej wygrać. Szozda znalazł się na podium i awansował na 19. miejsce. Niestety, dobrze zapowiadający się Diers uległ kontuzji i został wycofany z wyścigu”

Szozda : Za późno poszedłem za Lichaczewem, zrobiłem błąd, ale nie jest źle.

1983 - nic
1989 - moje wydanie obejmuje wyścigi do 1988.

Czyli zasadniczo nic, co by Ci pomogło :confused:

I tak niezmiernie dziękuję za okazaną pomoc :smiley: