Wysokie tętno

Wczoraj spotkałem się z takim zjawiskiem: jadę z kolegą razem równo, prędkość 25km/h ja mam tętno 95, a on powyżej 160. Czy to normalne? Czy taka osoba nie powinna zasięgnąć opinii lekarza. To dość dziwne: uzyskiwanie tętna 180 przy jeździe z prędkością nie przekraczającą 30km/h.

Jeżeli ten drugi nie jest kolarzem, a do tego jechaliście pod silny wiatr a on był z przodu to pewnie jest możliwe i ten drugi wcale nie musi być chory…

A może problem tkwi w pulsometrach – może jeden zakłócał wskazania drugiego i kolega wcale nie musiał mieć tak wysokiego tempa, a Ty ( według mnie ) trochę niskiego jak na jazdę po płaskim z prędkością ok. 25 km/h.

niektórzy już tak mają ze im szybciej wali serducho. mój kolega który trenował triatlon przy prędkośći 30 km/h ma tętno 170 a maksymalne ma 220. niektórzy już tak mają poprostu. Ale w waszym przypadku wydaje mi sie ze zle pokazywał pulsometr.

Pulsometr sprawny w 100%, on też jest kolarzem, jechalismy obok siebie, pogoda bezwietrzna. Warunki identyczne. Jest taka choroba polegająca na szybszym starzeniu się. Mogą być tego takie objawy? Czyli szybsze bicie serca i starzenie się skóry.

Ta choroba nazywa się progeria. Na pewno kolega na nią nie cierpi (progeriaresearch.org/).
Jeśli takie tętno jest u niego typowe, to faktycznie może to być “cecha osobnicza”. Jeżeli zaś akurat tego dnia miał wyjatkowo takie wskazania, mogło być to efektem np. infekcji, alergii lub jakiejś innej przypadłości.
Oczywiście nie zawadzi zrobić EKG wysiłkowego albo zastosować metodę chałupniczą - niech założy pulsometr, chodzi w nim cały dzień i obserwuje np. podczas wchodzenia po schodach itp. Jeżeli faktycznie tak wysokie tętno będzie się powtarzać, to lepiej jednak wybrać się do lekarza.

a spaie przy tym albo widać po nim ze ciezko mu?
Jeżeli jedzie spokojnie i nie widać po nim zmenczenia ani innych ruchów wskazujących ze pracuje na tetnie 170 to jestem prawie pewny ze jego pulsometr sciga tetno z Twojego…

do wypowiedzi Piotra dołożyłbym jeszcze spożycie alkoholu dzień wcześniej (kac) jao przyczyne podwyzszonego tetna. Tętno to bardzo indywidualna sprawa, przytocze tu przykład z mojego zycia, trenowalem wioślarstwo i przy ergometrach mielismy monitory serca, jechało nas zawsze 3 obok siebie, ten sam trening dystans itd, wszyscy bylismy seniorami wagi otwartej o praktycznie identycznym wzroscie wadze i wieku i jadąc na maksa odcinki byliśmy jeślichodzi o oddawaną moc bardzo blisko, rywalizacja więc nikt nie odpuszczał, no i jeden mój kolega miał tetno do 200, drugi do 210, a umnie nigdy nie przekroczyło 185, chociaz juz nie mialem rezerw. Nawet bylo mi glupio z tego powodu ze kumple mysla ze sie obijam :wink: ale lekarz wyjasnil mi ze to zalezy w duzym stopniu od predyspozycji organizmu, budowy serca itd, sprawy wrodzone. Więc tetno maksymalne da się tak naprawde określić tylko doświadczalnie… 160 przy małym wysiłku wydaje mi sie duzo ale moze maksymalne ma 220 :wink:

Tylko jak takie wysokie tętno ma się do wpływu na samo serce?
Czy u osoby, która ma wysokie tętno serce nie jest narażone bardziej?
Może po prostu osoby z wysokim tętnem powinny unikać dużego wysiłku by nie przemęczyć serca, które po kilku latach powie dość - i okaże się, że 50latek będzie miał serce w stanie jak u 90latka…

rk - nie, po prostu jedni maja tetna nizsze drudzy wyzsze, tyle. obaw moga przysparzac jedynie ekstremalnie wysokie wartosci tetna, sporo odbiegajace od normy