Sprawy konkursowe...
By Allorc
tivano napisał(a):Moim zdaniem sporym problemem jest to, że wielu graczy rezygnuje z walki przed końcem sezonu. I tu kilka moich uwag:

- po drugie - mamy sporo rankingów, którymi nikt się nie przejmuje, typu: same etapówki, same klasyki, same GT, bez zgłaszania itd. Nie jestem ich zwolennikiem, za dzieleniem sezonu też raczej nie jestem. Za to utworzyłbym drugi ranking na takiej zasadzie jak są rankingi ATP i WTA, albo kolarski ranking na CQ. Czyli sumujące wszystkie punkty za ostatnie 365 dni. Albo wręcz uczyniłbym go najważniejszym rankingiem tej gry. To może zachęciłoby graczy do bardziej sumiennej gry do końca sezonu.

Moim zdaniem to jest jedyne rozwiązanie pozwalające utrzymać graczy w aktywności przez cały rok.
W tym rankingu każdy wyścig jest tak samo ważny, załóżmy że w tym roku już we wrześniu już o nic nie walczymy ale ten wynik będzie się również liczył do naszej klasyfikacji w przyszłym roku z naszym nowym składem.
Ranking kroczący czyli wyniki z ostatnich 365 dni pozwałaby ponadto ocenić wybory naszych drużyn w dwóch kolejnych sezonach.
By liiio
Allorc napisał(a):Ranking kroczący czyli wyniki z ostatnich 365 dni pozwałaby ponadto ocenić wybory naszych drużyn w dwóch kolejnych sezonach.

Spróbuję coś takiego zrobić, ale będzie to bardziej ranking 52 tygodniowy, coś w stylu rankingu UCI. Ponieważ nie zawsze mam możliwość wrzucenia wyników bezpośrednio po wyścigu taki aktualizowany codziennie byłby niedokładny.
By tomg
liiio napisał(a):
Allorc napisał(a):Ranking kroczący czyli wyniki z ostatnich 365 dni pozwałaby ponadto ocenić wybory naszych drużyn w dwóch kolejnych sezonach.

Spróbuję coś takiego zrobić, ale będzie to bardziej ranking 52 tygodniowy, coś w stylu rankingu UCI. Ponieważ nie zawsze mam możliwość wrzucenia wyników bezpośrednio po wyścigu taki aktualizowany codziennie byłby niedokładny.

Pisałem rok temu, że strategia wygrywająca stała się zbyt oczywista po kilku edycjach gry i proponowałem:

1) Dalej ograniczyć wielkość zespołów (np. do 25) aby zminimalizować liczbę zawodników za 5 lub 10, dobieranych z konieczności
2) Zreformować system punktacji w kierunku bardziej spłaszczonego tj. mniej punktów za czołowe miejsca aby zwiększyć znaczenie doboru zawodników ze średniej i niskiej półki (potencjalnych zdobywców punktów za dalsze miejsca)
3) Zmniejszyć liczbę punktowanych wyścigów (powiedzmy do 80). Celem wygoda uczestników zabawy
4) Pomysł radykalny (i kontrowersyjny). Wprowadzić limity na zawodników z poszczególnych widełek płacowych np. można by brać do drużyny tylko jednego zawodnika > 200 itd.

Żaden pomysł nie został uwzględniony, więc chciałem ze złości wygrać w tym roku i zrezygnować z dalszej gry.
Nie udało się bo Quintana mnie zawiódł ;) więc chyba muszę grać dalej.
Nadal uważam że pomysły 1,2 i 3 są dobre, w szczególności reforma systemu punktacji.
By pablo
#272300 Każda zmiana w mechanice gry byłaby dobra, gdyż obawiam się że samo mnożenie rankingów nic nie da w temacie utrzymania graczy w grze przez cały sezon...
By Allorc
tomg napisał(a):
liiio napisał(a):

Pisałem rok temu, że strategia wygrywająca stała się zbyt oczywista po kilku edycjach gry i proponowałem:

1) Dalej ograniczyć wielkość zespołów (np. do 25) aby zminimalizować liczbę zawodników za 5 lub 10, dobieranych z konieczności
2) Zreformować system punktacji w kierunku bardziej spłaszczonego tj. mniej punktów za czołowe miejsca aby zwiększyć znaczenie doboru zawodników ze średniej i niskiej półki (potencjalnych zdobywców punktów za dalsze miejsca)
3) Zmniejszyć liczbę punktowanych wyścigów (powiedzmy do 80). Celem wygoda uczestników zabawy
4) Pomysł radykalny (i kontrowersyjny). Wprowadzić limity na zawodników z poszczególnych widełek płacowych np. można by brać do drużyny tylko jednego zawodnika > 200 itd.

Żaden pomysł nie został uwzględniony, więc chciałem ze złości wygrać w tym roku i zrezygnować z dalszej gry.
Nie udało się bo Quintana mnie zawiódł ;) więc chyba muszę grać dalej.
Nadal uważam że pomysły 1,2 i 3 są dobre, w szczególności reforma systemu punktacji.

Jeżeli mówimy o strategii budowania drużyny to myślę że jest to podstawowe pytanie w sensie prowadzenia całej gry.
Niektórzy narzekają że strategia posiadania topowych kolarzy nie pozwala wygrywać gry. Moim zdaniem jest to OK, tzn da się zbudować drużynę walczącą o wygranie gry z 1 (góra 2) topowym kolarzem ale pod warunkiem że nowy sezon będzie miał równie dobry jak poprzedni (cena jest liczona za zeszły rok). Jest to ryzyko brania takich kolarzy ponieważ jeżeli w nowym roku nie zdobędą podobnej liczby pkt to drużyna nie ma co marzyć o walce o wysokie miejsca.
Ważniejsze (i dużo trudniejsze) jest wybranie kolarzy (względnie) tanich którzy w nowym sezonie dopiero wskoczą na wyższy poziom i zdobędą dla nas punkty.
I tutaj właśnie jest pytanie o sens gry - czy my jako managerowie mamy budować drużynę w oparciu o punkty zdobyte w zeszłym roku (cena zawodnika) czy przewidzieć którzy kolarze będą najlepsi w przyszłym sezonie?
Zostawmy reguły takie jak są, ewentualne zmiany wprowadzajmy powoli żeby nie zepsuć tego co wypracowaliśmy przez kilka lat trwania gry.

Nad każdym pomysłem modyfikacji gry można i oczywiście powinniśmy podyskutować
ad.1
Ograniczyć ilość kolarzy w ekipach - a co z budżetem?
a/ zmniejszamy - ok zgoda
b/ zostawiamy - raczej nie, moim zdaniem to nie jest sposób aby zminimalizować liczbę kolarzy dobieranych z konieczności. Pozwoli to wybrać pewnie z 3 kolarzy z topu i zapchać skład kolarzami za 5pkt.
ad.2
System punktacji jest dobry, były głosy na forum w kierunku odwrotnym czyli zwiększania różnic pkt za kolejne miejsca.
Wydaje mi się ten kierunek lepszy ale jeżeli już to w niedużym stopniu, liiio proponował już zmiany na nowy sezon i one są OK
ad.3
A może właśnie zwiększyć ilość wyścigów? Mniejsze wyścigi pozwalają zdobywać pkt zawodnikom z małych grup, którzy najczęściej kosztują w grze <20. Na tym polega gra aby wyszukać "tanich" kolarzy którzy mogą zdobyć dużo punktów.
ad.4
Limity wydają mi się trudno do wdrożenia z technicznego punktu widzenia, pozatym odpowiednio zbilansowany cennik, ilość kolarzy oraz budżet sam narzuci nam taki limit. Nie będzie nas stać na kilku topowych kolarzy.
By pablo
#272310 Ten pkt.3 (nic nie ujmując pozostałym) to całkiem niegłupie i logicznie uzasadnione rozwiązanie... Tylko jak nie wyrabialiśmy się przy obecnej liczbie wyścigów to czy lepiej będzie przy większej?
By liiio
sebkaaa napisał(a):O widzę już niedługo będzie można kompletować składy :568:

Najprawdopodobniej już w sobotę wrzucę zawodników do bazy danych.
By liiio
#272403 Jak już kilka osób zauważyło lista transferowa jest już dostępna na stronie gry.
Nie jest ona ostateczna, do startu TDU możliwe jest dodanie zawodników do zabawy.
By liiio
sebkaaa napisał(a):jak można edytować skład

A przepraszam, zapomniałem odblokować tą opcję. Teraz już da się to zrobić.
By zulu
#272406 Sorki, może trochę za późno ale zapomniałem wcześniej. Wydaje mi się że warto byłoby wprowadzić zasadę punktowania KAŻDEGO kolarza drużyny, który w ogóle ukończył wyścig. Jakieś pojedyncze punkciki, które mogłyby nadać trochę więcej sensu różnym ogórkowym wyścigom (oraz kolarzom kosztującym 5pkt :wink: ).
By liiio
zulu napisał(a):Sorki, może trochę za późno ale zapomniałem wcześniej. Wydaje mi się że warto byłoby wprowadzić zasadę punktowania KAŻDEGO kolarza drużyny, który w ogóle ukończył wyścig. Jakieś pojedyncze punkciki, które mogłyby nadać trochę więcej sensu różnym ogórkowym wyścigom (oraz kolarzom kosztującym 5pkt :wink: ).

Przy obecnej wersji systemu wprowadzania wyników to jest niewykonalne (czasowo bym nie wyrobił). Jeżeli w końcu zrobię jakiś sensowny skrypt do importu wyników wyścigów z jakiegoś pcs czy cq, to takie rozwiązanie będzie można wprowadzić.
By liiio
pablo napisał(a):A kiedy można będzie się spodziewać listy transferowej Pań (o ile w ogóle kontynuujemy zabawę w ich przypadku)?

Oczywiście, że kontynuujemy też zabawę u Pań.
Na razie czekam, aż na cq będzie można ściągnąć plik z podsumowaniem zeszłego sezonu u Pań, bo na jego podstawie buduję później cennik. Niestety oni pliki z rankingiem kobiecym publikują raz na kilka miesięcy, w tej chwili ostatni jest z sierpnia (u mężczyzn aktualizują co tydzień).
Ale mamy jeszcze czas, u dziewczyn sezon rusza dopiero w drugiej połowie lutego.
By pqr
#272413 Dzień dobry.
Chciałbym wziąć udział w zabawie. Mam nadzieję, że nie jest ona tylko dla zamkniętego grona przeznaczona.

Czytuję wiadomości na portalu i forum od kilku lat. Ale dopiero dziś postanowiłem napisać. Nie mam takiej wiedzy, jak Wy, więc raczej rzadko będę się wypowiadał na forum.
By liiio
pqr napisał(a):Dzień dobry.
Chciałbym wziąć udział w zabawie. Mam nadzieję, że nie jest ona tylko dla zamkniętego grona przeznaczona.

Czytuję wiadomości na portalu i forum od kilku lat. Ale dopiero dziś postanowiłem napisać. Nie mam takiej wiedzy, jak Wy, więc raczej rzadko będę się wypowiadał na forum.

Gra jest dostępna dla każdego. Rejestruj się na [url]kolarstwo.atspace.eu[/url] i możesz wybierać skład.
By liiio
rojekk napisał(a):Młodzieżowcy od rocznika 1992, nie od 1993?

93,nie zdążyłem jeszcze w regulaminie zmienić. Na liście transferowej jest zaznaczone dobrze (Ci z literkami m)
By pablo
#272421 Podczas budowania składu uciekło mi gdzieś, że w przyszłym sezonie jest tylko 25 miejsc w składzie - i z myślą o docelowych 30-tu zawodnikach wybierałem te 5-tki i 10-tki, aż stuknął mi komunikat przy 25-tym że to już koniec, a ja w kasie mam jeszcze 600 waluty do wydania :shock: W te pędy przymierzyłem więc jak będzie wyglądał Froome i Sagan w składzie, niestety z żalem pożegnałem się z nimi na rzecz bardziej zbalansowanej czołówki. Oczywiście - jak za każdym razem - czołówki, co do której nie ma żadnej pewności czy będą wygrywać etap za etapem czy też zleci im łańcuch i skończą na 10 miejscu w GC. Ale na tym właśnie ta zabawa polega :)
By zulu
#272422 Mimo tych drobnych zmian jak zmniejszenie składu oraz zwiększenie wartości zwycięstw i tak te chłopaki z czołówki są drogie. Mnie też ciekawi ile osób zdecyduje się na Frooma czy Sagana. Ja tam w każdym razie też dałem sobie z nimi spokój. Choć może bez większego żalu :razz: Chociaż takiego Sagana to przygarnęłoby się...
By liiio
tivano napisał(a):Liiio - rozumiem, że ilości wyścigów ostatecznie nie zmniejszamy? I czy jesteś w stanie wrzucić listę kolarzy w Excelu?

Z góry dzięki ;)

Na liście wyścigów doszło do kilku zmian, ze trzy lub cztery wypadły, pojawiły się ze trzy nowe. Kilka z kolei zmieniło kategorię.
Dorzucam plik z cenami.
Załączniki
Cennik
(119.5 KiB) Pobrane 12 razy