Rowery na koła 30"

Jak myślicie powstaną kiedyś rowery szosowe o rozmiarze kół np 30 cali?

Summon @Leopejo

Były i większe, ale chyba nie tak, że oba koła tego samego rozmiaru.

W latach 90-tych próbowali mniejszych kół - czy Rominger je miał podczas czasówki? - ale z tego też zrezygnowano, chyba że dla mniejszych zawodników. UCI dopuszcza chyba od 55 do 70 cm.

Co do wad i zalet większych kół,

  1. im większa średnica, tym mniejszy opór toczenia, ale to w razie roweru szosowego jest marginalne
  2. o wiele ważniejsza to aerodynamika. To był powód, dlaczego próbowano mniejszych kół; ale im mniejsze koła, to im większa miała być reszta roweru (rama) i opór powietrza może był nawet i większy
  3. większe koła to wyzwanie do geometrii roweru.
1 polubienie

Dokładnie tak. Obydwa koła w kolarstwie szosowym generalnie muszą być jednakowych rozmiarów w przedziale od 55 do 70 cm, mieć co najmniej 12 wymienialnych szprych. Koła pełne lub z pokrywą aerodynamiczną dostępne są tylko dla wyścigów w jeździe na czas i można je stosować wyłącznie na kole niesterowalnym (czyli tylnym). Wszystkie komponenty muszą być dostępne komercyjnie i możliwe do kupienia na rynku.

To według procedury z 31-go grudnia 2015 roku, przy czym koła dopuszczone wcześniej nadal są dostępne dla kolarzy (jest opublikowana ich lista na stronie UCI).

Wyjątek stanowią koła czy sprzęt prototypowy – podlegają osobnej certyfikacji przez UCI, która może dopuszczać pewne zmiany w konstrukcji sprzętu oraz nie wymaga ich dostępności na rynku dla klienta masowego.

1 polubienie

Oo dziękuję za odpowiedzi, czyli 28 cali to takie optimum a jak już to mniejsze niż większe

Eder ; nie kombinuj ze sprzetem , tylko zacznij w koncu POWAZNIE trenowac :wink:

1 polubienie

Ten temat został automatycznie zamknięty po 59 dniach. Tworzenie nowych odpowiedzi nie jest już możliwe.