Trening wysokogórski a wyścigi wieloetapowe


#1

Pan Jaroński i współkomentatorzy bardzo lubią tłumaczyć zła postawę wszelkich kolarskich gwizd na wyścigach albo zagapieniem się na etapie górskim, albo brakiem startowania w wyścigach przed tym głównym startem itd. itd.

Niestety nigdy z powodu brkau wiedzy w zakresie medotyki treningu wytryzmalościowego nie tłumacza słabej postawy błedami w przygotowaniach.

Bardzo waznym czynnikiem w obecnych przygotowaniach koalrzy do 3 tygodniowych tourów są zgrupowania wysokogorskie. Szczegolnie stały się one istotne w erze gdzie juz pomoc dobrego cioci EPO czy transfuzja jest bardziej utrudniona niż kiedyś.

Organizmy bardzo róznie reagują na takie zgrupowanie. I poszczególnych zawodników szczyt formy jak i jej wstepny spadek po tkaim zgrupowaniu przychodzi bardzo wróznym czasie. Nieraz słaba postawa danego kolarza wynika z złej rekacji organizmu na tkai trening albo rekacji zle ułozonej wczasie.

Basso wtym roku zaliczył przed Giro aż 2 takie zgrupowania i przyniosło to efekt bardzo dobry.

Np. tuz przed tourem takiego zgrupowania mimo zaplanowania nie odbył Menchow.

Ułożenie takiego zgrupowania czasowo w stosunku do startu to nawet wdzisiejszych czsach wielka sztuka.

Kolarzom jest po prostu wygodnie wytłumaczyć nieudany start brakiem startów i dni wyścigowych niż powiedziec prawdę ze popełniono błedy w przygotowaniach w tym tych spejclaistycznych w tym zgrupowanie wysokogorskie.

Tez zapomina się że dany koalrz szosowy moze być lepiej przygotowany wzakresie wytyrzmałości siłowej długiego czasu niezbędnej na podjzadach a gorzej w zakresie mocy generowanej podczas np. 40 minutowych czasówek.

Oglodajac wielkie toury wiedzmy więcje na ten temat i Pan Jaroński i spółka by lepiej rozumieć co się dzieje na ekranie.

Tompoz


#2

Przykład Basso bardzo dobry, śledzę mocno karierę tego Pana i w jego przypadku zaplanowali czasowo wszystko rewelacyjnie, chodź na początku wydawało się, że przesadzili z tym drugim obozem, ale widocznie organizm Basso tak reaguje po ciężkiej pracy i zejściu z wysokości, że noga nie kręci od razu


#3

Prosze natychmiast przenies ten temat do wyścigów bo to nie jest temat i post o metodyce treningu kolarskiego tylko o odczytywaniu i oglodaniu świadomym wyścigów wEurosporcie.

Kto tego nie widzi niech zrezugnuje z bycia moderatorem.

Tompoz