jak dobrac dlugosc osi suportu

Jak w temacie , czy trzeba to zrobic na oko - tzn . mam stary 113 , jest za dlugi do nowych korb , przerzutka nie siega , wiec trzeba krotszy - 108?

a jaka to korba?

to jest stara korba dura ace FC 7410 i z tego co czytam i czytam to wychodzi ze do nich zarwno wloskie jak i ang gwinty byly 103 - strasznie malo :> Ale w sumie szpara miedzy korba a rama byla ogromna , moze i 5 mm z kazdej strony by sie dalo.

Ciezko znalezc taki suport krotki , teraz shimano tylko 109,5 robi?
Znalazlem campe w dobrej cenie 102mm , ale nie mam pojecia czy to bedzie dzialac. w dadatku nie wiem czy 36x24t oznacza gwint wlski ang czy jescze cos innego.

hmm.
102ka campy do shimano nie podejdzie. kwadrat campy jest troche inny jak w shimano.
shimano robi wklady 107mm tak samo jak i kinex i raczej tego bym ci polecil. czy sa jakies inne dobre wklady to ci teraz nie powiem… moze ktos inny bedzie cos wiedzial.

36 to standart wloski.

narobiłes sobie kłopotu, kupując korbę bez dedykowanego do niej wkładu suportowego. Do korb DA 74xx oś suportowa powinna mieć długość 103 milimetry i w sklepach raczej jej już nie dostaniesz, prędzej mogą być w serwisach. Posiadana przez Ciebie oś z miskami o gwincie 36 x 24 ma gwint do muf suportowych tzw. włoskich (miski mają prawy gwint, a szerokość mufy wynosi 70 milimetrów). Jeżeli masz w ramie mufę suportową z gwintem angielskim (szerokość 68 milimetrów, miska lewa z gintem prawym, a miska prawa z gwintem lewym) to będziesz potrzebował miski o gwincie 1.37" x 24. W ostateczności możesz zastosować oś o długości 107 milimetrów od Shimano 105. Ale wówczas będzie niewielkie - bo o 2,5 milimetra, czyli prawie o grubość jednej koronki - przesunięcie na zewnątrz środka linii łańcucha.

cholibka tak to jest jak sie czlowiek cena skusi.
Ale nie jes ttak zle , oski wloskiej nie mam - jest na allegro do kupienia i dlatego o nia pytam , ale skoro jest wloska to odpada oczywiscie.

Pozostaje szukanie tej 103 lub 107 ( lepiej ciut za dluga niz za krotka :slight_smile: Tylko czy shimano 107 mm dostane ? Bo widze w kataogu ze sa 109,5 tego roczne?

Tegoroczne ośki 109,5 milimetra, nie są na kwadrat, tylko na wielowpust, w systemie Octalink lub ISIS. Taka ośka nie jest zakończona kwadratem, więc do korby DA 74xx nie będzie się nadawała. Osobiście bym zaryzykował i założył oś Campagnoli 102 milimetry. Jeżeli masz suport angielski (a coś mi się wydaje że kupiłeś ramę Treka - a one tylko taki mają) to powinna pasować. Bo skoro 102 mm pasują do mufy włoskiej, czyli na rozstaw misek 70 mm, to będzie pasowało do mufy angielskiej o rozstawie 68 mm. Kwadrat osi systemu Campagnolo ma ciut inne skosy, ale są one tak minimalne, że na nowej korbie nie powinno to mieć znaczenia. Korba powinna się ułożyć na takim kwadracie i po dobrym dokręceniu nie powinna “pływać”.

Skosy są takie same, tylko kwadrat (ośki) Campy ma węższy bok o ok. 1,3 milimetra (standard ISO) skutkiem czego korby Shimano (standard JIS) wchodzą na takie osie głębiej. Takie rozwiązanie, tzn. korba Dura-Ace - oś Campa, w tym przypadku może spowodować zbyt bliskie osadzenie korby względem ramy i ocieranie tarczy lub korby o tylny widelec.

lucjan chcesz powiedziec ze shimano nie robi juz kwadratu szosowego wcale ? Skoro 109,5 sa na inne typy?

Wlasnie tego sei najbardziej boje zeby nie kupic za krotki , juz lepiej dluzszy ,czyli campa odpada , chyba zeby znalezc kampe wieksza , kolo 107 ( nie wiem jakie oni robia) znalazlem 107 ale deorke xt :slight_smile:

Niestety, jest tak jak napisał lucjan. Shimano już kilka lat temu przeszło na Octalink a później na osie zintegrowane z korbami w wyższych grupach.

a to swinie z tego shitmano.
pozostaje wiec albo cierpliwie czekac ze ktos bedzie mial do sprzedania, albo szukac wsrod innych producentow takze mtb. albo szlif osi jakas pancerna szlifierka :slight_smile:

a to swinie z tego shitmano.

Oj, właśnie. Ja skusiłem się na korbę na octalink (ważyła 413 g, więc sami rozumiecie :wink: ) kupiłem do tego ośkę Ultegry 6500, a teraz się boję, że jakby się sypnął, to będę miał problem. Dobrze chociaż, że w Tiagrze octalink pozostaje…

no faktycznie waga silnie mniejsza od dura ace!!

?? A cóż to za wynalazek udało Ci się kupić w takiej wadze? Podana waga obejmuje chyba korby bez wieńców i bez śrub je mocujących?

A cóż to za wynalazek udało Ci się kupić w takiej wadze? Podana waga obejmuje chyba korby bez wieńców i bez śrub je mocujących?

Nie, tyle waży cała korba :slight_smile: , a ten wynalazek to korba Sugino Qualete. Na ten rok (2006) jest podobny model (Qualete 8000D):
http://www.harfa-harryson.com.pl/fnc/gooddisplay.php5?id=147&pos=15
Moja wygląda niemal identycznie, zaś pochodzi z 2005 r. Tyle tylko, że wtedy nie był to model dostępny w normalnej sprzedaży - podobno jakaś grupa czy klub zamówiła sobie te korby w Harfie, ale nie wzięli wszystkich i stąd kilka znalazło się w sklepach. Ja moją kupiłem za 449 zł (normalnie kosztowała coś koło 1000 zł - promocja jesienna) :slight_smile: . Tak na marginesie, tegoroczny model też jest niezły…

Tak, tylko tam podana waga to 548 gramów :question: Co nie zmienia stanu rzeczy że to nadal leciutkie korby.

w ofercie shimano caly czas sa wklady na kwadrat.

BBUN53B07 - Tiagra - os mechanizmu korbowego BSA 68-107mm
ITA 70 -110mm
i jeszcze kilka innych dlugosci.

Obecna Tiagra jest na Octalink i wkłady suportowe BB-ES51, BB-ES30. Być może że wkłady na kwadrat są produkowane jeszcze, chociaż równie dobrze mogą pochodzić z zapasów.

Tak, tylko tam podana waga to 548 gramów

Tak, ale to inny model (8000D). Mój nigdy nie był w normalnej ofercie (sprawdzałem też starsze katalogi). Zresztą, nie wiem, jaka była katalogowa cena tej korby (bo nie była w katalogu :wink: ), a waga jest z “oficjalnego ważenia” :smiley: .

Co nie zmienia stanu rzeczy że to nadal leciutkie korby.

Owszem, a zwróćcie uwagę na ten model (zintegrowana ośka):
http://www.harfa-harryson.com.pl/fnc/gooddisplay.php5?id=146&pos=0
O ile dobrze pamiętam, Dura-ace z ośką waży 740g, a kosztuje chyba 2x więcej…

To rozwiązuje wszelkie wątpliwości :slight_smile: Nie będę ukrywał że jestem pod wrażeniem :astonished:
Sugino już od dawna produkuje bardzo dobre korby i suporty, szkoda że dosyć rzadko spotyka się wyroby tego producenta w sklepach. W relacji waga/cena plasują się bardzo wysoko. A jak sprawują się użytkowo tzn. jaka jest ich sztywność, trwałość blatów :question: