Tour de Pologne

Wlasnie widzialem reklame TdP na Eurosporcie, ale nie samych transmisji tylko wyścigu jako takiego. Wydaje mi się, że w związku z tym powinni pokazywać.

Komentatorzy mówili, że ma być transmisja na eurosporcie głównym.

Saxo Bank ze znanych kolarzy przywozi tylko Van Goolena i 2 solidnych sprinterów Haedo i Gossa. Są także Duńczycy m. in. Morkov znany z toru :wink:

Na razie zapowiada sie dosyć słaba obsada wyścigu.

Plany Marka Rutkiewicza na Tour za SF

Stając na starcie będę myślał, żeby pojechać tak, by wygrać. Taki jest mój cel - mówi Marek Rutkiewicz, prawdopodobnie lider reprezentacji Polski na rozpoczynającą się w przyszłą niedzielę 66. edycję Tour de Pologne (2-8 sierpnia).
28-letni olsztynianin po raz pierwszy wystąpił w narodowym tourze w 2002 roku, kończąc rywalizację na trzeciej pozycji. Stał się wielką nadzieją polskiego kolarstwa, rok wcześniej podpisał kontrakt z grupą Cofidis. W 2004 roku powrócił jednak do kraju, a po nieudanych rozmowach z włosko-ukraińskim ISD znalazł się na początku tego sezonu bez zespołu. - Dopiero w połowie lutego Robert Radosz skontaktował mnie ze Zbigniewem Szczepkowskim - mówi.

Dyrektor sportowy DHL-Author jako jedyny przedstawił Rutkiewiczowi konkretną propozycją, na którą ten od razu przystał. - Jestem bardzo zadowolony z ekipy. Do tej pory, po powrocie z Francji, jeździłem tylko w ekipach Piotra Kosmali. Jest to dla mnie jakieś nowe doświadczenie - opowiada.

Mówi, że obecny sezon nie jest dla niego udany. - Niby jest jakieś zwycięstwo etapowe [Košice-Tatry-Košice], a także drugie i trzecie miejsca na etapach różnych wyścigów, ale to nie jest to czego bym sobie życzył - stwierdza, mając nadzieję na sukces w Tour de Pologne.

Rutkiewicz powinien być jedną z głównych figur w zespole narodowym, który wystartuje w wyścigu Dookoła Polski 2 sierpnia w Warszawie. - Od kilku sezonów Tour de Pologne jest moją docelową imprezą i na tym starcie najbardziej się skupiam. Moja rola w kadrze będzie taka sama jak w tamtym roku, czyli muszę się skupić przede wszystkim na klasyfikacji generalnej, a przy okazji powalczyć o zwycięstwo etapowe w górach - mówi.

Swoje ambicje wobec Tour de Pologne zdradzili już Sylwester Szmyd i Bartosz Huzarski. Z tym ostatnim trenuje Rutkiewicz. - Bartek już nie raz pokazał na Tour de Pologne, że jest w stanie nawiązać walkę z kolarzami z Pro Tour: choćby w klasyfikacji na najlepszego “górala”. Tak samo zwycięzcy klasyfikacji na najaktywniejszego kolarza wyścigu w ostatnich latach: Marcin Sapa, Łukasz Bodnar czy Marcin Osiński - tłumaczy.

Rokrocznie Rutkiewicz przygotowuje się do największego na Wisłą wyścigu w Zieleńcu. - Wysokogórski klimat oraz ukształtowanie terenu sprzyjają. Do tej pory ćwiczyłem tu jedynie z Huzarskim, ale parę dni temu dołączyli do nas Artur Detko oraz Mateusz Taciak. Zieleniec jest sławny wśród kolarzy, więc i część zawodników kadry postanowiła tutaj przygotować się do Touru - mówi.

  • Stając na starcie wyścigu będę myślał o tym, by pojechać tak, by go wygrać - zapowiada swój cel. - Analizując poprzednie edycje widać, że ten wyścig nie jest domeną kolarzy typowo górskich, lubiących długie i ciężkie podjazdy. Tutaj większe szanse mają raczej specjaliści ciężkich górzystych klasyków lub krótkich wyścigach etapowych. W takich zawodnikach upatrywałbym zwycięzcy - patrzy już realnie na swoje szanse.

Generalną próbę przed Tour de Pologne będzie wyścig Dookoła Mazowsza (28 lipca - 1 sierpnia). W ubiegłym roku Rutkiewicz był w Tour de Pologne najlepszym Polakiem, kończąc rywalizację na dziesiątej pozycji.

[size=75][ Dodano: Pon 27 Lip, 2009 12:00 ][/size]
Silna ekipa AG2R

piątek, 24 lipca 2009 - 15:22

Francuski zespół AG2R - La Mondiale zamierza powalczyć podczas Tour de Polgne, ponieważ w jego barwach zobaczymy w Polsce Słoweńca Tadeja Valjavca, a także Szwajcara Aureliena Clerca.

Valjavec bez wątpienia powalczy o wysokie miejsce w klasyfikacji generalnej wyścigu. Były kolega Sylwestra Szmyda z Lampre ma na koncie 9. lokatę w ubiegłorocznym Tour de France i 13. miejsce w Giro d’Italia, co znamionuje sporą klasę. W poprzednim sezonie wystartował także w Tour de Pologne, gdzie zajął 18. pozycję. Tegoroczny sezon również jest udany dla Słoweńca, o czym świadczy 9. miejsce w Giro d’Italia i 7. w Tour de Suisse. To sprawia, że Valjavec na pewno liczy na dobry występ w Polsce.

Z kolei Clerc nie może zaliczyć obecnego sezonu do zbyt udanych, gdyż poza miejscami na podium w Tour de Langkawi, nie ma w nim zbyt wielu powodów do radości. Potencjał ma spory, bowiem w ubiegłym roku był drugi w Gent - Wevelgem, więc na pewno możemy się spodziewać, że Szwajcar powalczy na etapach sprinterskich.

Jedną z gwiazd wyścigu miał być inny Szwajcar, Martin Elmiger, jednak kolarz musi poddać się operacji, która wyklucza jego występ. W tej sytuacji zastąpi go któryś z dwójki kolarzy - Rene Mandri lub Christophe Riblon.

W barwach AG2R będziemy mogli oglądać także kilku młodych, obiecujących kolarzy. Warto zwrócić uwagę na Blela Kadriego, który ma już na koncie kilka wysokich lokat we francuskich klasykach. Poza nim młodą gwardię będą reprezentować: Mołdawianin Aleksander Pliuszin, Łotysz Gatis Smukulis i Francuz Stephane Poulhies. Skład zespołu uzupełnia Ukrainiec Jurij Kriwcow.

[size=75][ Dodano: Pon 27 Lip, 2009 14:17 ][/size]
Czyżby kolejny faworyt.

tourdepologne.pl/news.asp?id … =0,8837658

Znamy już wszystkich polskich kolarzy, którzy pojadą w 66. Tour de Pologne. Są to:

Michał Gołaś (Vacansoeil)- mocny na finiszach z małych grupek

Bartosz Huzarski (ISD)- chce walczyć o podium. Oby to osiągnął

Marcin Sapa (Lampre)- ucieczki, może się uda

Maciej Bodnar (Liquigas)- pewnie będzie pomocnikiem

Sylwester Szmyd (Liquigas)- chce wygrać TdP. Obsada nie jest jakaś powalająca więc czemu nie

Maciej Paterski -mocny na finiszach

Bartłomiej Matysiak- zdecydowanie zasłużył na wyjazd. Cel- ucieczki

Tomasz Smoleń- finisze z peletonu

Marek Rutkiewicz- pierwsza “10”

Artur Detko- ucieczki

Jacek Morajko- klasyfikacja górska, pierwsza “15”

Mateusz Taciak- ucieczki

Błażej Janiaczyk- sprinty, pomoc Smoleniowi

to Paterski moze jechac?

A dlaczego miałby nie móc.

ktos pisal, ze stażysci nie moga startowac w zawodach Pro Tour.

E: Aha, teraz dopiero widze, ze Paterski jedzie w Polsce BGŻ, a nie w Liquigas.

Lampre wystawia równie silny skład co na Tour de France :wink:

Obsada szykuje się słabiutka w porównaniu do poprzedniego roku:Sanchez, Cancellara, Evans. Teraz to praktycznie ze znanych jedynie pojedzie Basso i Ballan, któy i tak nie ma szans na wygranie TdP. Jak słyszę Langa że obsada jest kapitalna to…

Szmyd może rzeczywiście wygrać TdP ze względu na … brak rywali:D

dlaczego Ballan nie ma szans ?

Zawodnik od klasyków + zmęcznie sezonem +pamiętn choroba.

Może być w czołówce, uciekać na etapach ale ja na niego nie stawiam w kontekście 1 miejsca.

Dobrze że są dwa górskie etapy bo przynajmniej nie będzie trochę przypadkowych zwyciężców (van Summeren) który skorzystał z okazji wygrania TdP i ją wykorzystal a potem nie potwierdził klasy

Tylko że TDP zawsze był wyscigiem dla kolarzy specializujących sie w klasykach my nie mamy 20 km podjazdów, a co do Ballana to on właśnie przez kontuzje ma więcej sił jak inni, przez kontuzje miał więcej czasu na otpoczynek i regeneracje sił a do TDF startował praktycznie po kontuzji to był dobry trening do walki w TDP nie przekreślał bym Alesandro z uwagi Choćby na to ze jest mistrzem świata

wg mnie Ballan jest jednym z glownych faworytow, a sezon to on dopiero zaczal.
Juz nawet zajmowal trzecie miejsce, ale wtedy byl Orlinek (w tym roku nie ma takich trudnych podjazdow, a przeciez Orlinek byl wtedy 10 razy) i czasowka, ktorej w tym roku rowniez nie ma i jest ona jego slabsza strona.
A na TdF byl niezle dysponowany.

Mi się marzy by wygrał polak , 2 polaków stanęło na podium a 3 zawodnikiem na podium byłby Basso … któremu kibicował będę najbardziej na Vuelcie.

Nasz Tour już tuż tuż może wielkich gwiazd nie ma, ale postanowiłem wymienić kolarzy, którzy oprócz Polaków mogą być groźni w generalce:

Silence - Lotto: Francis De Greef, może Philippe Gilbert choć chyba w Zakopanem polegnie

Astana: Maxim Iglinsky, może Roman Kireyew (nadzieja Kazachów raptem 22 lata; już rok temu w generalce był 24.), Andrey Zeits

Caisse d`Epargne: Daniel Moreno, może David Lopez Garcia, Pablo Lastras

Saxo Bank : Jurgen Van Goolen

Rabobank: Pieter Weening, może Mauricio Ardila

Columbia High - Road: Michael Albasini lub Konstantin Siutsou

FDJ: ogólnie mizerny skład może Frederic Guesdon

Euskaltel: też bez gwiazd może Markel Irizar

Katiusza: brak typowego lidera może Pavel Brutt lub Denis Galimzyanov

Ag2R: Tadej Valjavec

Liquigas: Ivan Basso oby jako gregario dla Sylwka :wink:

Bouyges Telecom: może Steve Chainel

Quick Step: ciężko znaleźc lidera może Allan Davis rok temu 4 w generalce lub młody Andrei Kunitski

Cofidis: tu mam kłopot i sądze że z tego teamu nikt w generalce nie powalczy

Milram: bez wyraźnego lidera może Mattias Russ

Lampre: Alessandro Ballan lub Francesco Gavazzi 5 rok temu

Garmin Slipstream: Dan Martin ewentualnie Thomas Peterson

Fuji - Servetto: Juan Cobo lub Fredrik Kessiakoff

Vacansoleil: Sergey Lagutin

ISD: może Denis Kostyuk lub Andrei Griwko (no i Huzar :mrgreen: )

JAK KTOŚ MA INNYCH FAWORYTÓW NIECH PISZE MOŻE WY OBSTAWIACIE INNYCH KOLARZY :stuck_out_tongue:

Inigo Landaluze został złapany na dopingu z tego co wiem…:wink:

Myślałem że ktoś z Astany przyjedzie np. Brajković a tu lipa. Klasowych zawodników strasznie mało, mało protourowa obsada, mam wrażenie że zmienienie terminu nie pomogło bo przynajmniej we wrześniu przyjeżdżały gwiazdy…

Moim wielkim faworytem tdp jest Cobo, ale chciałbym żeby wygrał Szmyd. Wtedy wszyscy bo o nim mówili i przyniosło by to wzrosy popularności dyscypliny

Ja tam obsady nie zaluje, wybieram ladna pogode i wieksze szanse Polakow.

Astana ma wystawic samych Kazachow. Iglinski moze byc dobry.
Generalnie, TdP to taki wyscig, w ktorym za faworytow mozna uznawac 30% uczestnikow. Wydaje mi sie, ze Ballan powalczy, Griwko, Daniel Martin, Weening, Columbia, Liquigas i Polacy. Zobaczymy co z Davisem i jemu podobnymi.