Volta Ciclista a Catalunya 2023

Nie wiem jak to się stało, że ten wyścig nie ma swojego tematu.
Dyskusja o trasie była już w temacie o twitterze.

Zapowiada się na poważne starcie faworytów Giro. Na starcie będzie również kilku kolarzy, którzy na Giro nie jadą, a będą chcieli zaistnieć w tym wyścigu. Trasa jest bardzo trudna.
2 etapy dla sprinterów, 3 etapy kończą się na podjazdach, a 2 etapy są pagórkowate.

Evenepoel dostał do pomocy prawie samych górali: Hirt, Masnada, Cattaneo, Serry, Van Wilder i Vervaeke.
Roglić również ma dostać mocne wsparcie.

Evenepoel będzie po obozie na Teneryfie.

Bardzo jestem ciekawy jak tam z formą Gerainta Thomasa? Patrząc na skład Ineosu nie widzę tam za bardzo innego lidera niż Thomas. Bernal raczej tu nie będzie walczył w Generalnej. Jeszcze wczoraj organizatorzy Coppi e Bartali twierdzili, że Bernal wystartuje w ich wyścigu.

Moje gwiazdki wyglądają tak:
***** Evenepoel, Roglić.
**** Almeida.
*** A.Yates, Landa, Carapaz.
** Bardet, Ciccone.
*Thomas, Haig, Uran, Woods, Chaves.

Etap 1

Etap 2

Etap 3

Etap 4

Etap 5

Etap 6

Etap 7

Bardzo, ale to bardzo ciekawe, jak młode wilki się spiszą, w osobach Onley’a, van Eetvelta, Uijtdebroeksa, no i Martineza, oczywiście. Czy zakończą zmagania powyżej któregoś z gwiazdką.

2 polubienia

Mniej więcej się zgadzam, ale zwracam też uwagę, że Landa z nikim oprócz Pogacara pod górę jeszcze w tym sezonie nie przegrał :wink:
Z Rogliciem na T-A na zero, o miejscu w generalce zdecydowała czasówka, wcześniej w Hiszpanii nie był wcale gorszy od Masa. Ogólnie jest dość ruchliwy, atakuje, a tutaj pomoże mu brak czasówki. Jeżeli gdzieś się nie zagubi na ostatnich dwóch etapach, to bardzo solidny kandydat do miejsca na podium.

No i Almeida Almeidą, ale zobaczymy, może ten Vine już na tyle wydobrzał, żeby coś pojechać.
Podobnie rzecz ma się z powracającym (podobno) do formy Johannessenem.

Na moim radarze, przedgirowo, również Zana. Choć PCS na razie milczy na temat jego występu we Włoszech.

Czarny koń do wygrania etapu w Barcelonie: Langellotti :sunglasses:

3 polubienia

wg mnie bardziej do pierwszego etapu :smiley:

Ciekawe tez w jakiej formie pojawi się Carapaz. Jak będzie w niezłej to może trochę namieszać.

No ktoś zapewne będzie z czwórki Thomas, Tulett, Plapp, Hayter. Bernal raczej nogę będzie przepalał i pomagał liderowi. W Quick-Stepie za to Van Wilder raczej będzie musiał się podporządkować Remco, chociaż chciałbym szczególnie na takim etapie sezonu zobaczyć jak obaj jadą na GC.

1 polubienie

Trochę chyba przesadziłeś z tym Hayterem.
On też wraca po kontuzji, a podjazdy, które są na trasie nie są dla niego dobre.

2 polubienia

Napisałem go ponieważ uważam, że powinien być co raz lepszy i takie podjazdy jeśli chcę coś więcej ugrać niż czwarty GT to musi je lepiej jeździć.

Majka wraca do ścigania w Katalonii.

Statystycznie najbardziej prawdopodobne jest, że pojedzie treningowo.

Nigdy w karierze nie ukończył więcej, niż dwóch wyścigów WT w top10 w jednym roku.

Kurde znów UAE będzie miało trzy opcje Almeida, Yates i Soler

Juto końcówka etapu tak sama jak w zeszłym roku. Wygrał wtedy Matthews. Niestety w 2022 roku ten etap zakończył karierę Colbrelliego.

Jutro o zwycięstwo powinni walczyć:
Roglić, Groves, Simmons, Kron, Teuns, Impey, Ciccone, Hofstetter. Może powalczą również Coquard, Strong i Onley.

2023

2022

Gwiazdki
:strawberry::strawberry::strawberry::strawberry::strawberry: Roglic
:strawberry::strawberry::strawberry::strawberry: Carapaz, Evenepoel
:strawberry::strawberry::strawberry: A. Yates, Bardet, Landa, Hindley
:strawberry::strawberry: Thomas, Haig, Uran, Cicone, Almeida
:strawberry: Woods, Chaves, Van Eetvelt

Popełniłem błąd- w 2021 roku Carapaz ukończył 3 wyścigi WT w top10- przeoczyłem Strzałę Walońską.

Gdyby EF podmieniło jeszcze Carra na Camargo, to by wystawili skład złożony z samych Latynosów. :smiley:

mozna wiedziec dlaczego van Eetvelda stawiasz wyzej niz Almeidę, Hindleya czy chociazby Ciccone?

3 polubienia

Przepraszam było pisane na szybko😛

Myśle, że nie będzie z nim takiej historii jak w tamtym roku. Raczej wszystko rozstrzygnie się w górach, a nie na pagórkowatych etapach. Swoją drogą nie rozumiem czemu Mas nie jedzie, mógłby sprawdzić swoją formę na tle Roglica i w dodatku Evenpoela.

Tak, ale w tym roku są 4 premie górskie, a dokładniej Alt de Santa Pellaia (4km 4%), Alt dels Angels, którego rok temu nie było na trasie (10 km 4%), Alt de la Ganga, która również była, tylko w tym roku krótsza, ale troszkę bardziej stroma (2km 5%), no i Alto de Romanya, które jest 25 km przed metą i słabszych sprinterów raczej odsieje.

Już na Coll de Coubet powinna być poważna selekcja, Jumbo być może będzie chciało zmęczyć rywali. Finał etapu na podjeździe Valter, na którym według mnie dużo straci Almeida do najlepszych. W typerze postawię pewnie na Yatesa, głównie ze względu na to, że wygrał dwa lata temu.

Pierwsza premia górska to ponownie Coll de Coubet (13 km 5%), tylko mam pytanie czemu sama premia na profilu jest już na zjeździe, potem jeszcze de la Creueta (20 km 5%), na której ja zrobiłbym metę. Na tym zjeździe pewnie wszystko się zjedzie, a na samej La Molinie (12km 4%), która nie jest zbyt trudna, różnic nie da się wielkich zrobić.

Wygląda mi to na zwycięstwo ucieczki. Bardzo pagórkowaty teren, ciągle góra dół, kilka premii górskich może sprawić, że ciężko będzie iść gonitwa peletonowi.

Końcówka na Lo Port, wydaje mi się, że to dość rzadko używany podjazd. Pierwsza premia dnia to Alt de Bot. Druga premia o Coll de Som, na nich nie powinno być rzeźni, są po prostu za krótkie. Ten dojazd do podjazdu na metę nie podoba mi się, płaski prawie jak w UAE.
PS. To chyba królewski etap :wink:

Etap jeden z trudniejszych, na którym zapewne zaatakuje Roglić albo na Alt de la Creu d’Aragall (6 km 6%) albo trochę później na Alt de Fontpineda (2km 8%), no chyba, że Remco włączy tryb Vuelta i rozniesie wszystkich.

De Gendt miał chyba kraksę skoro nie jedzie :wink: . Klasyczny etap wokół Barcelony i klasycznie kilka razy Montjuic (niecałe 3km o średnim nachyleniu 5%).

Moje trochę inaczej wyglądają, (niżej uzasadnienie). W dodatku inaczej wyglądają, pewnie się też nie sprawdzą, ale chciałem poczuć się jak Szymek :stuck_out_tongue_winking_eye:
:star: :star: :star: :star: :star: Remco
:star: :star: :star: :star: Hindley, Almeida
:star: :star: :star: Oconor
:star: :star: Landa, Thomas
:star: Carapaz i Roglić

Remco wystartował w zasadzie tylko w jednym wyścigu na poważnie - UAE. Pokazał dobrą formę w każdym terenie, więc wydaje mi się największym faworytem.
Wydaje się, że jeden z drużyny Bory na pewno wygra chociaż jeden etap. Hindley ma względnie mocny zespół w górach: Konrada, Uijtdebroeksa czy młodego Wandahla, jednak to nie może się równać z zespołem Roglicia czy Evenpoela.
Wszyscy będą patrzeć na wyżej wspomnianą dwójkę, ale może Almeida się w to wmiesza, mimo, że pisałem, że raczej straci na Valterze. UAE pewnie na niego liczy w kontekście GC. Nadzieją na kolejny dobry wynik jest 6 miejsce w Algarve i ostatnio 2 w Tirreno.
AG2R z pewnością ma jednego lidera i jest nim Oconnor. Australijczyk był szósty w TDU w tym sezonie, T-A nie poszło po jego myśli i zapewne chciałby zając wysokie miejsce.
Następny jest Landa, który od początku sezonu ma dobrą formę. Był w TOP 10 takich wyścigów jak Walencja, Andaluzja czy T-A.
Thomas wystartował w tym sezonie tylko w TDU. Ma malo dni wyścigowych, ale to jest kolarz, który jest w stanie wygrać każdy wyścig etapowy.
Wciąż nie wiadomo w jakiej formie jest Carapaz. Wystartował tylko w mistrzostwach krajowych, które wygrał i w sprinterskim Milano Torino.
Na koniec Roglić. Słoweniec pojechał tylko Tirreno, wygrał 3 etapy, ale widać było, że jakby brakuje mu dynamiki. Szczerze nie wierze w jego zwycięstwo, ale wypadało mu dać chociaż gwiazdkę, myślę, że prędzej Yates wygra, którego wogóle nie uwzględniłem.

Jeśli sprinterzy przetrwają to Roglić nie ma tam czego szukać. Jest to idealna końcówka dla Coquarda. Może w końcu Hofstetter powalczy, jednak ogółem mówiąc kolarze wymienieni przez ciebie mogą się znaleźć w TOP10, ale zwycięstwo i pierwsza koszulka lidera trafi wg mnie do jednego z Francuzów.

PS. @Daniel47 kiedy ankieta?

Szkoda, że tyle opisu na projekty mi nie wychodzi :stuck_out_tongue_winking_eye:

Kto wygra Volta Ciclista a Catalunya 2023?
  • Roglić
  • Bardet
  • Hindley
  • Carapaz
  • Evenepoel
  • A.Yates
  • Thomas
  • Landa
  • Ciccone
  • Almeida
  • Ktoś inny

0 głosujących

1 polubienie

Nie no XD

Carapaz to jeszcze ok, bo jednak jechał tylko jeden wyścig i jakoś to się wybroni.
Ale Roglič z jedną gwiazdką???
Tego się nie da uzasadnić. Gość wygrał
T-A, wygrywając trzy etapy.
No nie rozumiem.

2 polubienia

Wygrał, ale to wyglądało jakby jechał sam. Pewnie się to nie sprawdzi, ale ja nie dawałbym dużych szans na wygranie Roglicowi.